Cumayanı Köyü Merkez Karabük

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Cumayanı Köyü Merkez- Cumayanı KöyüHakkında - Cumayanı Köyü Tanıtımı - Cumayanı Köyü ResimleriKarabük
Bilgiler
Nüfus 1665 [1] (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 78000
Alan Kodu 0370
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz Bölgesi
İl Karabük
İlçe Merkez
Cumayanı, Karabük ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.Tarihi
Köyün tarihi osmanlılara dayanmaktadır. Şeyhülislamın müsadesi olmayan yerlerde cuma namazı kılınmadığından dolayı, şu anda yeri tespit edilemeyen bir camide tüm çevre ahalisi cuma namazı için toplanıp cumayı beraberce eda ederlermiş. Ve bu yıllarda köyün adı Cumayeri veya Cuma Ovası olarak anılırmış. Zamanla bu isim Cumayanı ismini almış. Hatta bir rivayete göre Safranboludaki İzzet Paşa Camisi buraya yapılmak istenmiş ve halktan uzak olduğu gerekçesiyle Safranboluya kaydırılmıştır. Köyde yerleşim 1970 li yıllarda oluşmaya başlamış. ve bu yıllara kadar Vahidin hanı adıyla bir han mevcutmuş. Bu han günümüzde halen ayakta durmaktadır. Köyle ilgili tüm bilgileri bu Hana ismini vermiş Vahid adlı zatın şu anda hayatta olan oğlu Rahmi Bakioğlu'ndan derlemiş bulunmaktayız. Ayrıca bir tarih öğretmenide Master tezini Safranbolu ve bu yöre hakkında hazırlamış ve araştırmaları sırasında rivayetlerin gerçekçiliğini doğrulamıştır.

Kültür
Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. Köy kozmopolitan bir yapıya sahiptir. Çevre köylerden veya çevre ilçelerden insanların yerleşmesi ile meydana gelmiştir. Bu nedenle yerleşik bir gelenek veya yemek çeşiti kültürüne sahip değildir.

Coğrafya
Karabük merkezine 15 km uzaklıktadır. Köyün çevresi sönmüş volkanik dağ kitleleri ile çevrilidir. Çakmak dağı bunların başlıcalarıdır, Köyün büyük bir bölümü ormanlık yapıya sahip olup, köyde eskipazar çayı adıyla bir nehir mevcuttur. Bu nehir yatağında eskiden çeltik tarlası olan ve günümüzde sebze yetiştirilen verimli topraklar mevcuttur. Köyün içinden hem devlet karayolu, hem de devlet demiryolu geçmektedir.

İklim
Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 2361
2000 1665
1997 1912

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde günümüzde genellikle emekliler ikamet etmektedir. Tarım ve hayvancılık ticarete yönelik değil kendi ihtiyaçlarını karşılama amaçlıdır. Köyde yakın zamana kadar Kardemir Demir Çelik işletmeleri tarafından işletilen bir taş ocağı mevcuttur. Günümüzde bu taşocağı yolların asfaltlanmasında kullanılan malzemeyi sağlamaktadır. Ayrıca köyde otomobil tamircilerinin bulunduğu bir sanayi mevcuttur.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim 2 adet ilköğretim okulu vardır. 2006 - 2007 eğitim öğretim yılında daha gelişmiş bir ilköğretim okulu hizmete girmiştir. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol Karabük, Ankara İstanbul'a bağlayan duble çift geliş gidişli devlet yolu asfalt olup köyün tüm sokakları asfalt kaplıdır. Köyde elektrik ve sabit telefon ayrıca GSM operatörlerinin ortak baz istasyonu vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz