Çürüttüm Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çürüttüm Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Çürüttüm Köyü - Seyitgazi - Çürüttüm Köyü HakkındaÇürüttüm, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
Yerleşim konumu itibariyle çok eskilere dayanan bir tarihi vardır. İlk kuruluşunda çiftlik konumundadır.Geçen zaman sonunda çiftlik sahibi,yanında yetişen bekarına burayı hediye eder.Çiftliğini soran insanlarada "ben orayı bir çiğnem sakıza çürüttüm" der,o olaydan sonra köyün adı Çürüttüm kalır.Köyde çok sayıda tarihi kalıntılar ve tarihi mağaralar vardır.Zahran deresi (FİRİGYA VADİSİ) köyde bulnmaktadır.Türkiyede sayılı bulunan 700 yıllık püsküllü meşeye sahiptir.Köy ve çevresinin otantik yapısı,doğası bozulmamıştır.Görülmeye değer istisna bir köydür.

Kültür
Köy halkı TÜRKMEN gelenek ve göreneklerine sahiptir.Ekonomisi iyi olmadığından ve geleneklerinden dolayı,insanlık ilişkileri çok kuvvetlidir.Tarımı ve hayvancılığı organik olduğu için yayla çorbası,meşe ateşinde yapılan et yemekleri,özellikle seydi suyunun berrak ve temizliğinden dolayı tatlı su balığı iyi bilinen yemekleri arasındadır.

Coğrafya
Eskişehir iline 87 km, Seyitgazi ilçesine 45 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 22
2000 18
1997 16

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Topal Ali
1999 - Akceket
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur.Köyün kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve her hanede telefon vardır.Şuan yolun bozukluğundan dolayı,özellikle kış aylarında ulaşım çok zordur.Köyün gelişmemesinin en büyük nedeni bu yolun yıllarca yapılmamasıdır.​