D.Sarıkaya Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
sarıkaya köyü bilgileri - sarıkaya köyü tanıtım - sarıkaya köyü resimleriD.sarıkaya, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adı köydeki sarı olarak bulunan kayalardan gelmektedir. Direkli nahiyesine bağlı olduğu için de özgün ad olarak Direkli Sarıkaya olarak belirlenmiştir. Aslında Direkli'ye bağlanma sebebi iki tane Sarıkaya Köyü olmasıdır. Ancak karışıklıklar olduğu için Direkli ismide kullanılmıştır.
Kültür
Gelenekler

Her bayram köy halkı kendi aralarında bayramlaşir. Bayramlarda büyüklerle bayramlaşılır ziyaret edilirler. Düğünler gelenek göreneklere göre yapılır. Avcılık yönünden oldukca gelişmiştir; özellikle balık avı, tavşan avı, ördek avı gibi avlar yapılır. Köyde çok özel mağaralar vardır. Köyde Ermeni mezarı vardır. Ayrıca eski inanların yaşadığı odaklı mağaralar mevcuttur. Köy mezarlığı 2001 yılında yardımseverlerin katkılarıyla 3 ayda etrafı taş duvarlarla çevrilmiştir.
Yemekler

Köyün en meşhur yemekleri, kombe, hingel, mıhlama, herle, madımak aşı, bulamaşı, turşu kavurması, gilik, telceli, oğma, nan, sıhmaç, çokelikli, duğulcek şeklindedir.
Coğrafya

Sivas iline 43 km, Yıldızeli ilçesine 30 km uzaklıktadır. Köy çevresindeki mermer ocakları bakımından zengindir. Arazisi oldukça düzdür. Verimli tarım alanları vardır. Kızılırmak, köyün yanından geçer. Bu yüzden arazisi değerlidir. Şu anda köy toprakları, büyük şirketlere patates ekmek için kiralanıyor.

Ayrıca doğal kaynaklar bakımından zengindir. En yüksek dağı Karababa'dır. Yörede iklim karasaldır. Köyde yer alan şifalı sular yörede ünlüdür.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 305
1997 300
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca yurt dışında gurbetçileri vardır; bunların yurt dışına çıkmasıyla köylüler yavaş yavaş tarım ve hayvancılıktan uzaklaşmaya başlamıştır. Köyde Kangal köpekleri mevcuttur. Bu da ekonomiyi olumlu yönde etkilemektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Mahmut Şahin
2004 - Turan Yıldırım
1994 - Hasan Kaçan
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Sağlık ocağı veya sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Oldukça yeşil alanı fazladır ve camisi vardır.
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz