Dağakçaköy Köyü Osmangazi Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dağakçaköy köyü bilgileri - dağakçaköy köyü tanıtım - dağakçaköy köyü resimleriDağakçaköy, Bursa ilinin Osmangazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarih

Dağaakça Köyünün ilk adı Akçakilise'dir.Nitekim üzerinde halen kalıntıların bulunduğu alana Akçakilise denilmektedir.1455 tarihli bir vakıf defterine göre Kite/Ürünlü kazası Cebel/Dağ bucağına bağlı olan Akçakilise'de, 8 çiftçi hanesi, 14 nefer yaşamaktadır.Olasılıkla köyün kurulduğu alanda beyaz tonlu bir kilise bulunduğu için buraya Akçakilise denmiştir.Nitekim 1530 ve 1573 tarihli tahriat defterine göre de köy,Kite kazasına bağlı olup adı Akçakilise'dir
Kültür

Köy Bizanslılar zamanında kurulmuştur. Türkler buralara gelince köy halkı müslüman olmuş, Türklerle kaynaşarak yeni bir karma millet ortaya çıkmıştır. Bu sebeple köyde yaşayanlara manav denmektedir.Bir milleti temsil eden belirleyici yemek kültürü,milli oyun ve görenek yoktur.Daha çok Osmanlılara özgü yaşam ve gelenekler hakimdir.

Köy antropolojik açıdan Türk, Bizanslı, Macır, Gürcü,Kürt, Roman milletlerin karışımından oluşmuş manav milletidir. Köy insanında hoşgörü ve misafirlik belirleyici özelliktir.
Coğrafya

Bursa iline 32 km, Osmangazi ilçesine 32 km uzaklıktadır. KöY 800 m.yüksekliktedir.Arazi tepeler ve vadilerle parçalanmıştır.Bitki örtüsü meşe,çam ve pinar ormanıdır.Köyün zirvesinde Çal Platosu vardır.Burası ayı fındığı,ıhlamur ve meşe ormanlarıyla kaplıdır.Köyün iklimi yaz kış serindir.Köy doğal yapısı bakımından adeta cennet gibidir.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir. Yaz mevsimi serindir.Kış mevsimi çok soğuktur.Köyde lodos,karayel hakim rüzgardır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 544
1997 608
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde en önemli gelir kaynağı mangal kömürü üreticiliğidir. Köy orman köyü olduğu için orman ürünleri önemlidir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır.. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz