Dağarcık Köyü Bucak Burdur

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Bucak Dağarcık Köyü - Dağarcık Köyü Hakkında - Dağarcık Köyü Tanıtımı - Dağarcık Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: İBRAHİM DALGAR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok


Dağarcık, Burdur ilinin Bucak ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Dağarcık'ın II. Abdülhamid döneminde kurulduğu söylenmektedir. O dönemde köyün bulunduğu çevre çiftlik olarak kullanılmış, toprak verimli olduğu için dönemin ileri gelenleri "burası bizim dağarcığımız" demişlerdir. Dağarcık, ekmek torbası anlamında kullanılmıştır.Dağarcık sözü burada kurulmuş olan köyün adı olmuş ve halen aynı ad kullanılmaktadır. Çatalpınar mevkii önemli bir mesire yeridir. Köyün girişindeki Selçuklulardan kalma tarihi köprü de önemli tarihi yapıdır.

Kültür

Köy halkının çoğunun soyadı Dalgar'dır. Bununla ilgili olarak şu rivayet anlatılır: Çok eskiden köy halkının biri bir suç işler. Uzun uğraşmalardan sonra suçlu yakalanır, bir ağaca asılır. Fakat ağacın dalı kırılır. Yeniden asarlar, dal yine kırılır. Bunun üzerine başka bir yolla infaz gerçekleştirilir. Soyadı kanunu çıktığında bu adamın soyuna "Dalkıran" anlamına gelen Dalgar soyadı verilir. Köyde öğretim oranı oldukça yüksektir. Özellikle genç nesilden bazıları önemli konumlarda bulunmaktadır. DAĞARCIK köyünnü ve DALGAR soy ismini gururla temsil etmektedirler. Ancak köyün konumu her yere ulaşım açısından çok iyi olmasına rağmen köydeki bazı kişiler işlerini köyde yaşayarakta devam edebilecekken de şehir sevdasına göç etmektedirler. Bundan dolayı da köy nufusunda azalma görülmektedir, ancak antalya yöresinden gelen bazı kişiler köye yazlık tipi evler yaptırmışlardır ve yeni yeni köy nufusunda artış görülmeye başlanmıştır. Köy halkı birbirleri ile çok samimi ilişkiler içerisindedirler.

Coğrafya

Burdur iline 35 km, Bucak ilçesine 11, Isparta iline 65 km, Antalya iline 90 km uzaklıktadır. Burdur-Antalya karayolu üzerindedir, ulaşım açısından çok rahat bir konumu vardır. İstenildiği an her yere çok rahat bir ulaşım sağlanablir.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 - 220
2000 - 202

2009 yılı ibrahim dalğar

Ekonomi

Köy halkının hemen hepsinin belli birarazisi ve köy yaşantısı olduğu için tarım ve hayvancılık uğraşmaktadır. Ancak bunun yanısıra otobüs nakliyecilik ve yakın ilçe merkezlerinde ve köyde ticaretle uğraşanlar bulunmaktadır. Hüseyin Dalgar ve Süleyman Dalgar köyün yüz akıdır. Bu iki şahıs köye katkıları ve dışardaki faliyetleri ile kendilerini geliştirmiş ve toplum içerisinde önemli yer edinerek söz sahibi olmuşlardır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyde içme suyu şebekesi olup tüm evlerde su şebekesi mevcuttur.bir tane kahvesi vardır fakat şuan kullanılmıyor.köyden okuyup mezun olan şuan bir meslek sahibi olan belki50'yi geçen kişiler vardır


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz