Dağardı Köyü Tosya Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
dağardı köyü bilgileri - dağardı köyü tanıtım - dağardı köyü bilgileriDağardı, Kastamonu ilinin Tosya ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Eski adı Göbenedir. Sonraları, Dağardı olarak değiştirilmiştir. E-80 yolu üzerinde Avşar adında bir mahallesi vardır.
Kültür

Köyün gelenek, görenekleri hakkında bilgi yoktur.

İlki 2007 yılı Mayıs ayında olmak üzere, Ankara'da kurulmuş olan "Dağardı Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği" öncülüğünde İhtiyar Heyeti ve Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin destekleriyle Çamuroluk Yaylası'nda "Geleneksel Kır Pikniği" düzenlenerek köy dışında yaşayanların da yoğun katılımı sağlanmıştır.

Yemekleri; keşkek, yaprak dolması, galle, sütlü çorba, sarı kılçık pirincinden yapılmış pilav başta olmak üzere çok çeşitlidir.
Coğrafya

Türkiye'yi batıdan doğuya kateden E-80 Yolu üzerinde olup, Ankara'ya 205, Kastamonu iline 87, Tosya ilçesine 22 Km. uzaklıktadır. Avşar Yaylası, Isırganlı Yayla, Çamuroluk Yaylası, Büyük Yayla, Küçük Yayla, Fındıcak ve Büyükdüz başta olmak üzere çeşitli piknik ve mesire alanları mevcuttur.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 416
1997 399
Ekonomi

Orman köyü kapsamında olan köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım konusunda çeltik en önemli ürünüdür. Ayrıca Avşar Mahallesinde kapı pencere doğraması yapan 6 adet marangoz atölyesi de bulunmaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. 2006 Kasım ayında, köyün ve mahallenin içme suyu şebekesi yenilenmek üzere 2007 KÖY-DES Programına alınmıştır.

Kullanılmayan İÖO, köy tüzel kişiliğine devredilerek toplantı salonu, müze, kütüphane vb. amaçlarla kullanılmak üzere tadilatına başlanmıştır.

Mezarlık yolundan geçen çayın üzerine bir köprü yapılması ve özellikle sulama amaçlı ihtiyaç duyulan suyun İl Özel İdare tarafından sondaj vurularak çıkartılması için de çalışmalar başlatılmıştır. Köprü yapımı tamamlanmış, sondaj vurulmasına rağmen su çıkmamıştır.

Ağaçlandırma Genel Müdürlüğü tarafından erozyonu önleme amaçlı fidan dikimi çalışmaları devam etmektedir.

PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz