Dağdere Köyü Elbistan Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Elbistan Dağdere Köyü Bilgileri - Dağdere Köyü Hakkında - Dağdere Köyü - Malacca Köyü - Tanıtımı - Dağdere Köyü ResimleriDağdere ,Kahramanmaraş Elbistan ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KAHRAMANMARAŞ

İl:ELBİSTAN

İle Uzaklığı:183 km

İlçeye Uzaklığı:23 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:816
1997:767

Tarihi

Köyümüzün esas ismi malacca olup şimdiki ismi ise resmi kayıtlarda çalış köyü olarak geçmek tedir.Köyümüzün genel olarak halkı nerelisiniz diye sorulduğunda malacca köyündeniz derler vede bununla hep beraber öğünür ve gurur duyarız haklı olarak. köyümüzün insanlarının esas memleketleri yani gelmiş olduğu önceki memleketleri sırasıyla MEKKE den ELAZIĞ HARPUTA gelmişiz harputta bi ara ikamet ettikden sonra dedelerimizin mulla fakı olması münasebetiyle yani alim ve öğreten din bilginleri olması anlamında blgin kişiler olmasından dolayı mulla fakı ismi ile isimlendirilmişlerdir zamanla harput danda malatya nın AKÇADAĞ kazası DEVELİ köyüne göç etmişlşer bi sürede orada ikamet ettikden sonra ordanda yaklaşık 200 yıl önce ELBİSTAN a göçmüşler ilk köyümüz kızlar kalesinin olduğu yer olan kale altı köyü olup zamanla oradanda şimdiki köyümüz olan eski ismi ile malaçça yani malatyadan gelmemizden dolayı köyümüzün ismi de malatya ismine yakın olsun diye malaçça olarak isimlendirilmiş merhum dedelerimiz tarafından RAHMETLİ ES SEYİT HULUSİ EFENDİ NİN DARENDEDE KÖYÜMÜZ halkına söylediğine göre köyümüz halkı ya ENSAR veya MUHACİR olduğunu söylemiştir yani MEKKE den gelme olduğumuzu ŞEYH HULUSİ efendi söylemiştir.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Kahramanmaraş iline 183 km, Elbistan ilçesine 23 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Hüseyin POLAT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 344 4323194
Cep Telefonu: (535)5561304

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. koyde orta okul acilmistir muhtar huseyin polat sayesinde. kucuk de olsa kuran kursu vardi bayanlar icin. metin polat

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz