Dağdibi Köyü Keles Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dağdibi köyü bilgileri - dağdibi köyü tanıtım - dağdibi köyü resimleriDağdibi, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ilk adı Cebeldibi sonradan İlyaslar şimdiki ismi dağdibi olmuştur. Keles uzunca bir süre Cebel (Dağ) ya da Cebel-i Cedîd (Yeni dağ) nahiyesi olarak anılmıştır, 1868-1882 arasında bir süre Bursa merkez kazaya bağlı nahiye yapılmış,
Kültür

Yörük kültürü olup gelenek ve göreneklerine bağlıdır. Her yıl Eylül-Ekim aylarında köy hayırı adı altında yemek verilmektedir. Giyim ve kuşamı zamanla değişikliğe uğrasa da halen eski âdetlerine sıkıca bağlı olup yeme içme adetlerinde yozlaşmaya uğramamıştır. Akrabalık ilişkileri kuvvetli olup düğün bayram ve cenaze gibi birlik beraberlik gerektiren olaylarda çok tutucudur.
Yöresel Yemekleri

Çullama, otlu börek, cevizli börek, gök bölce,keşkek vb.
Coğrafya

Bursa iline 55 km, Keles ilçesine 13 km uzaklıktadır ve Uludağ'ın eteklerine kurulmuştur bir köydür.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 604
1997 558
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım alanında çilek ve kiraz üretimi yapılmaktadır. Hayvancılık her geçen gün azalmasına karşın halen devam etmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Cep Telefonu: 0 532 772 42 31

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz