Dağönü Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dağönü köyü bilgileri - dağönü köyü resimleri - dağönü köyü tanıtımDağönü, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

1800 yılında Keban gümüş madenlerine kütük temini için, Divriği hanedanı tarafından; vergiden ve askerlikten muaf olan Dersim eyaletinden getirilen ve 1810 yılında yarıcı olarak yerleştirilen baltacılar-Şakooğulları tarafından kurulmuştur. Köyün adı ise Şakolar sülalesine dayanmaktadır.Önceleri divriği, 1884-1936 yılları arasında Zara ve Bu tarihten itibarende Kangal içesine bağlanmıştır. Resmi belgelere göre, daha sonra köye, Şah, Küçükömer,Sarıselim, Karahüseyin,Cibo,Sadık,Mahmut,Kuncıl,Mevali,Topalm ahmut,Hıdır,İbrahim,Mehmet,Mustafa ve İsmailoğulları yerleşmiştir. BU BOYLAR GENEL OLARAK DÖRT GRUP-EZBET'e bölünmüştür. CIBKOLAR, ABGANLAR, MAKSUTLAR, OMMANLAR. Halkın kendi kabüllerine göre; OMMANİ-UMRANLU, TOKLU,ABGANİ, RIŞVANLI, CİBO, MAKSUTLU, BABİLİ, KULAKLAR, KALOLAR,KARAKESİCİLİ, AZERİ, DÖĞER, HARBENDELÜ, BAYAT,KAYI,BEYDİLİ,AVŞAR,GİBİ TÜRKMEN VE YÖRÜK TOPLULUKLARDAN OLUŞMAKTADIR. KÖY ALEVİ İNANCI VE KÜLTÜRÜNE TAŞIMAKTA OLUP, ZAZACA KONUŞMAKTADIR. TARİHİ OLARAK KARABEL'İN COĞRAFİ SINIRLARI İÇİNDE YER ALMAKTADIR. AYRINTILI BİLGİ, KANLI AŞİRETİ VE KARABEL'İN TARİHİ ÇALIŞMALARIMDAN ÖĞRENİLEBİLİNİR. HÜSEYİN DÜZENLİ.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur. alevi köyü olması nedeniyle o kültüre olan bağlılıkları devam etmektedir. köyde türkmen ve zaza lar yaşamaktadır. zazaca konuşulmaktadır.
Coğrafya

Sivas iline 126 km, Kangal ilçesine 27 km uzaklıktadır.
İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 12431265126234
2000 40
1997 29
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mustafa Doğan
1999 - mustafa doğan
1994 - mustafa poyraz
1989 - hasan aygün
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol dağ yolu olup kışın büyük bölümlerde kapalıdır olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz