Dağsaray Köyü Mecitözü Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
dağsaray köyü bilgileri - dağsaray köyü tanıtım - dağsaray köyü resimleriDağsaray, Çorum ilinin Mecitözü ilçesine bağlı bir köydür.

Çorum iline 45 dk olup amasya iline 15 dk dir.

Tarihi
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

FAKAT kültürel açıdan bakıldığında dagsaray köyünün sınırları içinde topçam diye hitap edilen birde yatır bulunmaktadır mevcut yatırı bölge civarında ankaradan taki samsuna kadar tüm bölge halkı bilmektedir doğası serin ahvası ve kültürel özellikleriyle mükemmel bir mekan olma özelliğini taşımaktadır.
Coğrafya

Çorum iline 55 km, Amasya'ya 36 km, Mecitözü ilçesine 27 km uzaklıktadır.Ayrıca çorum amasya yoluna 7km uzaklıkta olup dagın tepesindedir. çevre köylerı Kalecik, Alancık, Yedigöz, Kalebogazı, Gökdere, Kayı Bogazkale, Çulpara, Çayan köyleri bulunmakta. 0000Dagsaray köyü daglik bir alanda olup havadar bir yerdir. toprak bakımından çevre köylere göre en geniş alana sahiptir.kişları ulaşim bıraz zor olur ama yazları çok serin olur.köyün içinde iki tane büyük havuz vardir.( sulama için) üç tanede çeşme vardir.orta pinar dedikleri çeşme gariptir ama yazları buz gibi kişin ise ılıK olur.
İklim

Köyün iklimi, karadeniz ikliminden karasal iklime geçiş etkisi gösterir.
Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri 2007 [2000]= 407 [1997]= 372

son yıllarda köyden kente göç artmışır.

Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. son yıllarda meyvacılık başlamıştır. Çevre köylere oranla en Gelişmişidir.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığıseçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: zattırı zuttu
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz