Daha genç bir cilt için öneriler

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Daha genç bir cilt için öneriler

Daha genç bir cilt için öneriler
Yazın güneş, kışın lamba, floresan, spotlar ve 4 mevsim bilgisayar ekranı...Cildin en büyük düşmanı suni ışık ve güneş. Uzmanlar uyardı “Sadece güneşten değil, ışıktan da mümkün olduğunca uzak durun,. tabii solaryumdan da!”
Yani güzel tenin sırrı karanlıkta yatıyor.Bronz bir tene sahip olmak için uzun süre güneş altında, solaryumlarda zaman geçiren kişilerin, erken yaşlanma ve ilerleyen dönemlerde cilt kanserine yakalanma riski ile karşı karşıya bulundukları belirtildi. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Rana Anadolu, solaryumla ya da doğrudan güneşlenme ile bronzlaşmanın başta cilt kanseri ve erken yaşlanma olmak üzere ciddi sağlık sorunlarına neden olabileceğini söyledi. Anadolu, bir çok ülkede solaryum kullanımına kısıtlama getirildiğini, bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmaya yönelik çalışmalar yapıldığını belirtti.
PENCERE CAMI BiLE SAKINCALI
"Floresan lambalar, spotlar, tasarruflu ampuller, bilgisayar ekranları gibi suni UV kaynaklarının da özellikle deri ve göz sağlığımızı olumsuz etkileyebileceği" görüşünü savunan Anadolu, pencere camından bile UV ışınlarının bir kısmının geçtiğini söyledi.
Türkiye’nin, UV ışınlarını dik alan ülkelerden biri olduğunu hatırlatan Anadolu, ilerleyen dönemde deri kanseri görülme sıklığında artış beklendiğini söyledi. Anadolu, Dünya Sağlık Örgütü’nün incelen ozon tabakasına paralel olarak hazırladığı haritada Türkiye’yi "2. derecede risk grubu"nda gösterdiğini belirterek, birinci sırada kırmızı renkle Afrika’nın geldiğini kaydetti.
BEYAZLAR TEHLiKEDE
Beyaz tenli kişilerin en az 30 ve üzeri, buğday tenli kişilerin en 15 ve üzeri koruma faktörlü krem kullanması gerektiğini anlatan Anadolu, "Esmer olan kişiler daha dayanıklıdır, ancak onlar da koruyucu kullanmadan güneşe çıkmamalıdır" uyarısında bulundu. Anadolu, belli bir dozun ve sürenin üstündeki güneş ışınlarına maruz kalınması halinde deri tipi ne olursa olsun UV ışınlarının erken, orta ve geç dönemde etkilerinin ortaya çıkacağını belirterek, "Bu etkiler, arzu edilen bronzluk dışında derinin erken yaşlanması, deri kuruluğu, güneş yanıkları, lekelenmeler ve ileri dönemde cilt kanseri gibi olumsuz etkiler olarak görülebilir" dedi.
SUNi YOLDAN BRONZLASIN
Uzun süreli UV ışınlarına maruz kalan kişilerde, erken yaşlanma, ciltte deformasyon, leke ve cilt kanseri riskinin arttığını belirten Anadolu, bu yöntemler yerine "suni bronzlaştırıcıların" kullanımının daha uygun olduğunu söyledi. Suni bronzlaştırıcıların, güneşten koruma ve nemlendirme özelliği olan tiplerinin bulunduğunu anlatan Anadolu, bunların krem, jel, sprey şeklinde olduğunu söyledi.
Bunların içinde de kimyasal maddeler bulunduğunu ifade eden Anadolu, "Deriye hiçbir kimyasal maddenin uygulanması doğru değil. Ancak, deri hücrelerinin genetik materyalini bozarak kanser oluşturan UV ile karşılaştırıldığında bu ürünler daha zararsız" diye konuştu. Anadolu, ayrıca suni bronzlaştırıcıları kullanırken de cilt yapısı hassas, alerji ve tahrişe yatkın olan kişilerin dikkatli olmaları gerektiği uyarısında bulundu.