Dalbahçe Köyü Çarşamba Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çarşamba Dalbahçe Köyü - Dalbahçe Köyü Hakkında - Dalbahçe Köyü Tanıtımı - Dalbahçe Köyü Resimleri - Taflı Köyü

Tarihi


Köyün eski ismi "Taflı"dır. Bu isim, köy nüfusunun çoğunluğunu oluşturan vayitler soyadından alır. Daha sonra köyün ismi Dalbahçe olarak değişmiştir. Köy; Merkez mahalle, Aşağıtaflı, Yukarıtaflı ve Hamzalı mahallelerinden oluşmaktadır.

Kültür

Kültürü, Karadeniz bölgesinin gelenek ve göreneklerini yansıtır. Ancak Çarşamba ilçesinin diğer köylerinde de olduğu gibi konuşma lehçesi değişiktir.

Düğünlerinde kız tarafında kına yakılır. Gündüz, erkek tarafından kız evine gelin almaya gidilir. Unutulmaya yüz tutmuş 15 yıl öncesinde Duak diye tabir edilen düğünden sonra pazartesi günü damat evinde eğlence devam ederdi ve gelin almaya gidildiğinde kız tarafının gençleri, gelinin kardeşleri sırıkla yol kesme yaparlardı. Ancak günümüzde bu adetler unutulmuştur. Düğünlerde davul hâlâ vazgeçilmezdir.

Coğrafya

Samsun iline 42 km, Çarşamba ilçesine 7 Km. uzaklıktadır. Samsun-Ordu karayolu üzerinde kuruludur. Çevresinde; batısında Karaağaç, kuzeyinde Uzunlu, güneyinde Oymalı (yavullu) ve doğusunda Terme ilçesine ait Kargucak ve Karamahmut köyleri bulunur.


Köy Muhtarı: Adem TAFLAN


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:
8477396-8477129

Cep Telefonu:
5304016915Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi nurunun ademin yeri. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Ayrıca ADSL bağlantısı da mevcuttur.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz