Damlıca Köyü Çıldır Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Damlıca Köyü Çıldır - Damlıca Köyü Hakkında - Damlıca Köyü Tanıtımı -Damlıca Köyü Resimleri

Ardahan
Bilgiler
Nüfus 219 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75400
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Karadeniz/Kuzey Dogu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Çıldır
Web Sitesi [

Damlıca, Ardahan ilinin Çıldır ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün eski adı "Godamih"tır. Bu ismin bir gürcü/kartvel yerleşim yeri olduğudur. 1856 ve 1878 yıllarında Terekeme/Karapapak Türklerinin Bölgeye Iskanı sonucu Köyün ismi bütün Çıldır Bölgesinde olduğu gibi değişmiştir. O yıllardan bugüne kadar Gülçimen diye de geçmiş ancak halk arasında bugüne kadar Godamıh diye geçer.
Kültür

Köyün tamamı Terekeme/Karapapak Türküdür. 1856-1878 yıllarından sonra Gürcistan´ın Borcalı ( Borcalo/Manreuli )ve de 1921'den sonra Türkiye ile Sovyetler Birliği'nin sınırları çizildikten sonra Ahiska Oblastına/Vilayetine (Javakhetya) bağlı olan Ahilkelek merkez olmak üzere Ahılekelek'in Boğdanovka, Aspinza, Akbaba bölgesinden gelen Karapapak/Terekemeler bu coğrafya ya yerleşmişlerdir. 1944 Ahıska Sürgününden kaçan birkaç aile de köy nüfusu arasındadır.
Coğrafya

Ardahan iline 62 km, Çıldır ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 219

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ama planlanan KTB (Kars-Tiflis-Bakü) Demiryolları Projesinin Son Gümrük İstasyonu Köy yakınlarında inşa edilecektir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Nihat Aydemir


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz