Danakıran Köyü Hakkında Bilgi Hamur Ağrı

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
danakıran köyü bilgileri - danakıran köyü tanıtım - danakıran köyü resimleriDanakıran, Ağrı ilinin Hamur ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Danakıran Köyü Doğu Anadolu nun Büyük ve Ağır Kış Koşulları Nedeniyle Mikaila Aşireti nin danakıran Lideri Temir Ağa nın 750 Büyük Baş Hayvanı Yem Kıtlığı nedeni ile telef olması üzerine bu köyün adı Dana Kıran (danaların ölümü) adını almıştır. Temir Ağa 17 erkek çocuğu babası olması nedeni ile çocukların huzuru ve barış içinde yaşamasını sağlamak için ALADAĞ ın en son yerleşim yeri olan Danakıran Köyü ne yerleşmiştir.
Kültür
Köyün gelenek, göreneklerine devam etmektedir. yemekleri keledoş,helise,keşke,xaşil,tatlı olarakta mırtoxe (helva)dır. .
Coğrafya

Ağrı iline 42 km, Hamur ilçesine 30 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 342
1997 352
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 -Aldulvahap DALMAZ
2004 -Abdulcebbar DALMAZ
1999 -Mehmet Salih YILMAZ
1994 -Mehmet Salih YILMAZ
1989 -Mehmet Salih YILMAZ
1984 -Mehmet Salih YILMAZ

Altyapı bilgileri
Köyde,ilkokul vardır. Köyün içme suyu şebekesivardır.kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik vardır. sabit telefon yoktur.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz