Danaören Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
danaören köyü bilgileri - danaören köyü tanıtım - danaören köyü resimleriDanaören, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün 93 harbinden sonra Kars ve Erzurum dan gelenler tarafından kurulmuştur. Köyün adının ekimi yapılan buğdayın bereketinden dolayı Daneveren olarak konulduğu daha sonraları değişimler göstererek Danaören şeklinde kaldığı bilinmektedir.
Kültür

Köyün Gelenekleri geldikleri yerlerden getirdikleri kültürlerini sivasın yerel kültürüyle kaynaştırmış zamanla geleneklere sivas kültürü hakim olmuştur. Yemek kültürleri değişimden daha az etkilenmiştir. Yemek; Haşıl, Hasıta, Kelecoş,Tandır ketesi,Lavaş ekmeği,Kavurma herlesi,Kavut,Keşkek. Özelliğini koruyan başlıca yemeklerdir.
Coğrafya

Sivas iline 42 km, Yıldızeli ilçesine10 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 72
1997 57
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.arıcılıgada başlanmıştır son zamanları
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları


1989 - EYÜP BEKİL:
1994 - Naci UMDU
1999 - Naci UMDU
[2004]]] - Necati Kanal
2009 - BİNALİ DURSUN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz