Daruşşafaka Mardin de Sınav Tanıtım Toplantısı Düzenledi

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
DARÜŞŞAFAKA MARDİN’DE EĞTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN TOPLANTI YAPTI
Haber:Ekrem Arslan
İlköğretimden üniversiteye ı ücretsiz kolej eğitimi için Darüşşafaka Eğitim Kurumları Mardin'de sınav tanıtım toplantısı düzenledi. Mardin’in Mazıdağı ilçesine Bağlı Bilge köyünden 5 çocuğunda eğitim gördüğü Darüşşafaka’da, okula kayıt başvurular için davette bulunup bu eğitim fırsatından yararlanması istendi.
Babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli ilköğretim üçüncü sınıf öğrencilerine liseyi bitirinceye kadar parasız ve yatılı eğitim veren İstanbul'daki Darüşşafaka Eğitim Kurumları, okul giriş sınavını anlatmak için 7 Nisan 2010 tarihinde Mardin Öğretmenevi'nde bir toplantı düzenledi.
Okul giriş sınavı ise 30 Mayıs 2010 Pazar günü yapılacağı söz konusu eğitim kurumuna katılımcı velilere nasıl baş vuracakları ve koşulları anlatıldı.
İstanbul Maslaktaki kampüsünde, tüm öğrencilere parasız ve yatılı İngilizce eğitim veren Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 2010-2011 eğitim-öğretim yılı Darüşşafaka Giriş Sınavı öncesinde okul tanıtımı için Mardin'de düzenlediği toplantıya katılan Eğitim kutumu Müdür Vekili Davut Öğütçü şunları söyledi:
“Ülkemizin en eski sivil toplum kuruluşlarından sayılan Darüşşafaka Eğitim Kurumları, 1873 yılından bu yana babası hayatta olmayan, ailelerin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan öğrencilere, ilköğretim 4. sınıftan itibaren liseyi bitirinceye kadar tam burslu ve yatılı, İngilizce eğitim veriyor. Üniversiteyi kazanan öğrencilere ise Darüşşafaka Cemiyeti tarafından burs verilmeye devam ediliyor. 2009-2010 eğitim-öğretim yılında Türkiye genelinde 70 ilden 838 öğrencinin eğitim gördüğü okulda, öğrencilerin eğitim masraflarının yanı sıra öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları masrafları da Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanıyor” dedi.
7 Nisan 2010 tarihinde Mardin Öğretmenevi'nde Darüşşafaka Eğitim Kurumu temsilcileri ve Darüşşafaka Cemiyeti Yönetiminin katılımıyla düzenlenen toplantıda Darüşşafaka'da öğrencilere sunulan imkânlar hakkında öğretmenlere ve velilere bilgi verildi. Ayrıca eğitimde fırsat eşitliği sunmayı amaçlayan, yetenek ölçümüne dayalı sınav sistemi de öğretmenlerle paylaşılacağı belirtildi. Darüşşafaka'nın öğrencilerine sunduğu sosyal imkânlar ve spor faaliyetleri toplantının konu başlıkları arasında yer aldı. Okulda 5 Mardinli öğrencinin de bulunduğu hatırlatıldı.
Halen Darüşşafaka Eğitim Kurumlarında tam burslu ve yatılı eğitim almakta olan beş Mardinli öğrencimiz bulunuyor. Bu sayının artması hedeflendiği de vurgulandı.Darüşşafakalı öğrenciler sadece hayal etmekle kalmıyor, aynı zamanda büyük başarılara da imza atıyorlar. Her ilin sınav birincisinin eğitim giderlerini Türkiye İş Bankası karşılıyor. Tüm öğrencilerin parasız eğitim gördüğü Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda, Darüşşafaka Cemiyeti ve Türkiye İş Bankası arasında düzenlenen anlaşma paralelinde Türkiye İş Bankası sosyal sorumluluk projesi "81 İlden 81 Öğrenci" kapsamında her ilin sınav birincisinin eğitim giderleri Türkiye İş Bankası tarafından karşılanıyor. Sınav tarihi 30 Mayıs 2010 Pazar kayıt bitim tarihinin ise 26 Mayıs 2010, Çarşamba sınava Başvurunun da İstanbul dışı posta yolu ile İstanbul içi başvurular Darüşşafaka Eğitim Kurumlarına yapılacağı kaydedildi.
Sınav merkezlerine ulaşım bedeli Darüşşafaka tarafından karşılandığı belirtilerek, Türkiye genelinde sınavların düzenlendiği merkez sayısı 20'dir. Buna göre sınav Adana, Ağrı, Ankara, Antalya, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Mersin, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon ve Van'da düzenlenecek. Anadolu'nun farklı şehirlerinden sınava katılacak öğrencilerin ve velilerin ulaşım giderleri Darüşşafaka tarafından karşılanacağı bildirildi.
BİLGE KÖYÜNDEN HİLAL ÇELEBİ DE OKULA KAYIT DAVETİNDE BULUNDU
Darüşşafaka Eğitim Kurumunda eğitim gören Hilal Çelebi, “okula kayıt yaptırdığımda ailemi çok özlemiştim. Ama okulun içindeki aile ortamını görünce aileme dönmekten vazgeçtim. Bu eğitimde fırsat eşitliğinden babası olmayan çocukların yararlanmasını istiyorum” şeklinde konuştu.
Mardin il Milli Eğitim Şube Müdürü Rıza Ayaz da, Darüşşafaka eğitim kurumlarına her ailen gıpta ile baktığını vurgulayarak, kayıt yaptıracak çocukların velilerine gerekli kolaylığı sağlayacaklarını söyledi. Mardin deki toplantıya katılan ve 44 kişinin öldürüldüğü Bilge köyünün muhtarı Abdurrahman Çelebi de toplantıda, köylerinden 5 çocuğun da eğitim gördüğünü hatırlatarak, devletin sağladığı eğitimde fırsat eşitliğinden velilerin yararlanmasını isteyerek, çocukların aldığı eğitimden son derece memnun olduğunu söyledi.
Mardin’de yapılan Darüşşafaka toplantısına sadece 20 ailenin katılması ise üzüntü ile karşılandı. Oysa Mardin il genelinde 300 kişiden fazla aile ferdinin eğitim kurumuna başvuruda bulunduğu ancak bu ailelerden hiç birinin katılmadığı toplantı bu olumsuzluk içinde sona erdiği belirtildi.
ADAYLARDA ARANAN KOŞULLAR
T.C vatandaşı,
Babası hayatta olmayan,
Ailesinin maddi durumunun öğrenimini sürdürmesine yeterli olmayan,
Haziran 1999 sonrası doğmuş (Yaş düzeltmesi geçersizdir),
2009-2010 eğitim-öğretim yılında 3. Sınıf öğrencisi olan,
Sağlık ve diğer yönlerden, yatılı okula kabulüne sakınca bulunmayan,
öğrencilerin aday kaydı için müracaatları uygundur.
DARÜŞŞAFAKA CEMİYETİ VE DARÜŞŞAFAKA EĞİTİM KURUMLARI HAKKINDA
Eğitim alanındaki ilk sivil toplum hareketi sayılan Darüşşafaka Cemiyeti, halk çocuklarının eğitim ve öğretimini sağlamak üzere 1863'te kurulmuştur. Darüşşafaka Cemiyeti, kurulduğu günden bu yana "Eğitimde Fırsat Eşitliği" misyonuyla, ailelerinin maddi olanaksızlıkları nedeniyle iyi eğitim fırsatı bulamayan ve babası hayatta olmayan öğrencilere tam burslu ve yatılı eğitim vermektedir.
Tüm ihtiyaçları Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanan bu öğrenciler, Anadolu Lisesi statüsündeki Darüşşafaka Eğitim Kurumları'nda ilköğretim 4. sınıftan liseyi bitirene kadar İngilizce eğitim görmektedir. Darüşşafaka'da öğrencilerin giyim, barınma, yemek, kitap, sağlık gibi ihtiyaçları Darüşşafaka Cemiyeti tarafından karşılanmakta ve öğrencilere her ay belli bir miktar harçlık da verilmektedir. Ayrıca, Darüşşafaka Eğitim Kurumlarından mezun olan öğrencilerin üniversite eğitimlerinde Darüşşafaka Cemiyeti öğrenciler burs vermeyi sürdürmektedir. Darüşşafaka Cemiyeti, kurulduğu günden bugüne pek çok kişi ve kuruluşun verdiği destek ve yaptığı bağışlarla varlığını sürdürmektedir.
Darüşşafaka yaklaşık bir buçuk asırdır yaşam boyu öğrenen, çağdaş, özgüvene sahip ve topluma karşı sorumlu liderler yetiştirmekte, "eğitimle değişen yaşamlar" a fırsat sağlamaktadır.

2009-2010 eğitim-öğretim yılında Darüşşafaka'da toplam 838 öğrenci eğitim almaktadır.
Öğrencilerin yüzde 38'ini kız, yüzde 62'sini erkek öğrenciler oluşturmaktadır. Bu öğrencilerin yüzde 49'u İstanbul, yüzde 51'i Anadolu'dan gelmektedir. Tüm öğrenciler okul kampüsünde yaşamaktadır.
Sınıflar 24 öğrenciden oluşmaktadır. Her öğretmen başına düşen ortalama öğrenci sayısı 6,1'dir.
Her 6 öğrenciye 1 bilgisayar düşmektedir. Dersliklerde projektör, perde ve ses sistemleri bulunmaktadır. Öğrenciler, İngilizce dil eğitimlerinin yanı sıra 6. sınıftan itibaren Fransızca veya Almanca dillerinden tercih ettikleri bir tanesini öğrenirler. Her öğrenci bir enstrüman çalmakta ve bir spor dalı ile ilgilenmektedir.kiziltepeajansi​