David Eisenhovver (David Eisenhovver Kimdir? - David Eisenhovver Hakkında)

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
David Eisenhovver (David Eisenhovver Kimdir? - David Eisenhovver Hakkında)
(1890-1969)

ABD'nin 34. başkanı olan Dvvight David Eisenhovver Texas eyaletinin Denison kentin*de doğdu; yedi oğlu olan bir ailenin üçüncü çocuğuydu. Çocukluk yıllarını Kansas'taki Abilcne'de geçiren Eisenhovver kitaplardan çok oyunlardan hoşlanıyordu. 1911 'de West Point'teki ABD Askeri Akademisi'ne girdi. 1915'te akademiyi bitiren Eisenhovver, 27 yaşındayken bir tank eğitim merkezine komu*tan olarak atandı. I. Dünya Savaşı sırasında Fransa'ya gönderilen ABD birliklerinin ör*gütlenmesinde görev aldı. 1933'te General MacArthur'un yardımcısı olarak Genelkur*may Başkanlığı'nda çalışmaya başladı. Eisen*hovver 1935'te Filipinler'deki ABD ordusu*nun örgütlenmesinde görev aldı; 1939'da yar*baylığa yükseldi.


ıı. Dünya Savaşı'nın başlaması üzerine ABD'ye dönen Eisenhovver 1941'de general oldu. 1942'de, Avrupa'da bulunan ABD bir*liklerinin başkomutanlığına atandı. Kasım 1942'de Kuzey Afrika'ya, 1943'te Sicilya ve italya'ya yapılan çıkarmaları yönetti. Aynı yıl Avrupa'daki Müttefik Güçler'in başkomutan*lığına atanarak 6 Haziran 1944'tc gerçekleşenNormandiya çıkarmasını yönetti. 1945'te sa*vaşın sona ermesinden sonra ABD'ye dönen Eisenhovver, savaşta gösterdiği başarılardan dolayı Genelkurmay Başkanlığı'na atandı. 1948'de görevinden ayrılarak Nevv York'taki Columbia Üniversitesi'ne rektör oldu.


Ama bu görevinde başarılı olamayan Eisenhovver. I950'de NATO (Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü) başkomutanlığı görevini üstlendi. Daha sonra siyasi yaşama atıldı. 1952 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den adaylığını koydu ve Demokrat Parti adayı Adlai Stevenson karşısında büyük bir zafer kazanarak başkan seçildi.

Başkan yardımcılığı görevinde Richard M. Nixon bulunuyordu. Eisenhovver başkanlığı sırasında Kore Cumhuriyeti'ni ziyaret etti; Haziran 1953'te bir barış antlaşması imzaladı. "Sovyet yayılmasını sınırlamak" ilkesinin be*nimsendiği Eisenhovver döneminde dış politi*ka genellikle dışişleri bakanı John Foster Dulles tarafından yönlendirildi. O dönemde ABD ile SSCB arasında gerginleşen ilişkiler Soğuk Savaş'a dönüştü.


Eisenhovver'ın başkanlığı sırasında sosyal güvenlik sistemi yaygınlaştırıldı, konut prog*ramı başlatıldı ve asgari ücret yükseltildi.Eylül 1955'te bir kalp krizi geçiren Eisen-hower, iyileştikten sonra yeniden seçimlere katıldı; Adlai Stevenson'u ikinci kez yenilgiye uğratarak başkan seçildi. Başkan yardımcılı*ğında gene Nixon'nun bulunduğu bu dönem*de silahlara, özellikle kıtalararası balistik füzelere yapılan harcamalar büyük ölçüde arttı. Okullarda ırk ayrımının kaldırılmasına ilişkin bir yasa yürürlüğe kondu. SSCB'nin Ekim 1957'de insan yapımı ilk uyduyu Dünya yörüngesine oturtmasından dört ay sonra ABD'nin uzaya bir keşif uydusu fırlatmasıyla iki ülke arasındaki "uzay yarışı" başlamış ol*du.

1959'da Sovyetler Birliği Komünist Partisi genel sekreteri Nikita Kruşçev ABD'yi ziya*ret etti. Paris'te yapılması planlanan ikinci görüşme, bir "U-2" keşif uçağının SSCB toprakları üzerinde düşürülmesi yüzünden gerçekleşemedi. 1961'de Fidel Castro ile ilişkilerin gerginleşmesi üzerine Küba ile diplomatik ilişkiler kesildi (bak. castro. Fidel).

Kasım 1960'ta John F. Kennedy'nin başkan seçilmesinin ardından Eisenhovver Pennsyl-vania eyaletindeki Gettysburg'a çekildi ve anılarını yazmaya başladı. Geçirdiği kalp krizi sonucunda 1969'da ölen Eisenhovver, başkan*lık dönemlerinde birçok eleştiri almasına kar*şın, halkın sevgisini kazandı.