Dayak çocukta IQ’yu düşürüyor

Dine

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çocukların terbiye amacıyla en hafif şekilde dövülmesi bile çocuğun zeka düzeyini önemli ölçüde düşürüyor.

İSTANBUL - Anne veya babasından haftada birkaç kere tokat yiyen çocukların IQ oranı dayak yemeyen çocuklara kıyasla 5.5 puan daha düşük.

Amerika’da 1980’lerde yapılan daha sonra 1986’da tekrar edilen çocuk sağlığı araştırması verileri, California’daki Prevention Research Center tarafından yeniden derlendi. Yaşları 2 ila 9 arasında değişen 1510 çocuğun izlendiği araşatırmaların sonuçlarına göre, aileler 2-4 yaş grubunda tokada daha sık başvururken 5-9 yaş grubunda daha çok mahrum etme yöntemiyle cezalanadırma tercih ediliyor.

İki grubun IQ düzeyleri kıyaslandığındaysa daha ilginç sonuçlar ortaya çıkıyor. 4 yaşından sonra ebeveynlerinden haftada birkaç kere tokat yiyen çocukların IQ değeri, 4 yaşından sonra şiddetle değil mahrumiyetle cezalandırılan çocuklara kıyasla 5.5 puan daha düşük çıktı.


Ancak elde edilen verilerde asıl dikkat çekici nokta, 4 yaşından sonra tokat atılmasa bile o yaşa kadar dayak yiyen çocukların hiç daya yememiş çocuklara kıyasla 2 puan daha düşük IQ’ya sahip oldukları.

New Hampshire Üniversitesi sosyologlarından Murray Straus’un yorumu şöyle: “Çocukların dövülmesinin yarattığı psikolojik travması bir tarafa, IQ düzeyinde geri alınamaz bir düşüşe yol açtığı bu araştırmayla kanıtlanmış oldu. Sonuç olarak hiç bir gerekçeyle ve koşulda çocuğa vurulmamalı.”