Dedepaşa Köyü Pazarcık Kahramanmaraş

DeMSaL

Özel Üye
#1

Dedepaşa Köyü Pazarcık Kahramanmaraş konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Pazarcık Dedepaşa Köyü Bilgileri - Dedepaşa Köyü Hakkında - Dedepaşa Köyü Tanıtımı - Dedepaşa Köyü ResimleriDedepaşa ,Kahramanmaraş Pazarcık ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: PAZARCIK

İl:KAHRAMANMARAŞ

İle Uzaklığı:26 km

İlçeye Uzaklığı:25 km

Rakım:555 m

Nüfus:

2000: 67

Tarihi

Köyün tam geçmişi bilinmemekte fakat 1906 yılında şu an köy mezarlığın bulunduğu yerde köşkü bulunan paşa dede isimli kişiden hasan halefoğlu tarafından satın alınarak kurulduğu söylenmektedir.köyün ismide paşa dede yerine Dedepaşa olarak kayıt altına alınmıştır.

Kültür

Köyün gelenek ve görenekleri Kilis ve Hatay illerinin gelenek ve göreneklerini andırmakta, yemekleri G.antep ve K.maraş yemekleri ile aynı olmakla beraber arap yemekleri de yapılmaktadır.


İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Köy Muhtarı: TARIK HALEFOĞLU
Telefonu : 0 (344) 336 22 50

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz