Değirmencik Köyü Merkez Kırklareli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Değirmencik Köyü Bilgileri -Değirmencik Köyü Hakkında - Değirmencik Köyü Tanıtımı - Değirmencik Köyü ResimleriDeğirmencik, Kırklareli Merkez ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: MERKEZ

İl:KIRKLARELİ

İle Uzaklığı:15 km

İlçeye Uzaklığı:15 km

Rakım: m

Nüfus:

2000:625
1997:611

Tarihi

Eski ismi lefeci olan köyün adı "Ulufe" kelimesinden gelmektdir. Ulufe, Osmanlı mali sisteminde kullanılan bir terimdir. Başlangıçta süvari askerlerinin hayvanları için verilen yem parası manasına kullanılırken sonradan yeniçeri askeri ile diğer memurlara verilen maaş hakkında kullanılır olmuştur. Şimdiki ismi Değirmencik olan bu köyde de ulufecilik yapıldığı için köyün ismi Ulufeci olarak kullanılagelmiştir. Daha sonra köyün ağız özelliklerine bağlı olarak kelimenin başındaki "u" sesinin düşmesiyle de "Lefeci" olarak kullanılmıştır. Köyde yaşayan yaşlı kesim arasında halen de bu kelime mevcuttur. Bu kesim arasında köy hala Lefeci olarak söylenmektedir. En nihayetinde de Osmanlı Devleti'nin civarlardakı tek değirmeni oldugu için Değirmencik konmuştur. Osmanlı Devleti'nin mübadele yıllarında yaşanan göçler bu köye doğru da olmuştur. Çoğu Trakya köylerimizde olduğu gibi bu köyde de Balkan ülkelerinden getirilip yerleştirilen Türk vatandaşı olan muhacirler mevcuttur. Bunlar arasında Romanya'dan göç eden muhacirlerimiz çoğunluktadır. Bunun yanında köyde daha geniş bir yer kaplayan köyün asli sakinleri de mevcuttur.

yemek: Kurufasülye,Kapama,Lokma

Coğrafya

Kırklareli merkezine 15 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: : VAHİT KOCAMAN

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (288) 236 30 02-236 30 25
Cep Telefonu:
0 (535) 958 98 60

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vekanalizasyon şebekesi vardır . Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama işletilmemektedir. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz