Değirmencili Köyü Kavak Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kavak Değirmencili Köyü - Değirmencili Köyü Hakkında - Değirmencili Köyü Tanıtımı - Değirmencili Köyü Resimleri
DEĞİRMENCİLİ KÖYÜNÜN TARİHİ

Yapılan Araştırmalarda 1800 lü yılların Başlarında Çevre köylerden Buraya Gelip yerleşen 5-6 hane tarafından kurulmuştur.Gelenek ve Görenekleri Bu bölgeye Selçuklular Döneminde yerleştirilen Oğuz Türkmenlerinin gelenek ve görenekleri ile birebir eşleşmektedir.Adını Çevresindeki iki ırmağın üzerinde kurulu çok sayıda Değirmenden Almıştır,Değirmeni çok anlamında DEĞİRMENCİLİ denilmiştir.

TEPESİDELİK:Köyün sınırları içinde ilk tunc çağında yerleşim yeri olduğu bilinen Tepesidelik Tümülüsü vardır.Bu Tümülüs henüz yeteri kadar incelenememiştir.Bu Tümülüsün incelenmesi Anadoluda Kuzeyden Güneye giden eskizaman yolları ve kültür zincirinin gelişimi hakkında bilgi verecektir.

DERECAMİ: Değirmencili Köyündedir.Tamamen ahşap malzemeden yontma tahtadan, çatma başı geçme olarak yapılan camide yer yer çivi kullanılmıştır.Camiyi dört yanda revak çevreler. Orta direğin başlık kısımları mukarnas taklidi üçgenler ve ortada rozetle süslenmiştir. Dikdörtgen bir form gösteren dış kapı kemerli olup, iki yana kanadı baklava dilimi, ortada ise boğum ve aralarında rozet şeklinde yıldızların oluşturduğu kabartmalar mevcuttur. Her ne kadar bir kitabeye rastlanmamakta ise de kapının sol tarafında Hicri 1221 (1805), sağ tarafında ise Hicri 1258 (1842), Hicri 1297 (1881), Hicri 1345 (1929) tarihleri mevcuttur. Bu tarihlerin ilkinin yapım, diğerlerinin onarım olduğu tahmin edilmektedir. Yapıldığı dönemin özelliklerini taşıyan önemli bir eser olup, halen kullanılmaktadır.Geçmiş Kültürümüzü yansıtmaktadır.

İsa İnel

KÖYE ÖZGÜ YEMEKLER

Nüfusu: 2000 - 113


Düğünlerde ve Özel Günlerde Yapılan Üzerine şeker serpilerek yenilen içi Bulgurlu Zilli Böreği vardır.Ayrıca Keşkeği Meşhurdur. Kış aylarının vazgeçilmez ziyafeti Bulgur Pilavlı Kaz Tiritidir. Bahar aylarının yemeği ise Cincile Mantarlı veya Mıkbaşı Mantarlı Madımak Yemeğidir ve Yöreye özgü bir Tatdır. Toprak Fırınlarda Pişirilen Mısır Ekmeği.Gömme Çöreği,Pıtıl,Cızlak,Bişi ve Dönderme Köye özgü Ekmek Çeşitleridir.


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyde, içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi de yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz