Değirmendere Köyü Kadirli Osmaniye

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Değirmendere Köyü Kadirli Bilgileri - Değirmendere Köyü Hakkında - Değirmendere Köyü Tanıtımı - Değirmendere Köyü ResimleriCoğrafya

Değirmendere köyü, Kadirli ilçesinin kuzeydoğusunda oldukça engebeli ve dağlık bir arazide kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 45 km.'dir. Köyün en alçak noktası Yeşildere mahallesi (800 metre), en yüksek noktası Akçadağ'dır (2300 metre). Köyün ortalama rakımı 1600 metredir.

İklim

Köyde Akdeniz ikliminin özellikleri görülmekle birlikte yüksek kesimlerde karasal iklim özellikleri görülmektedir. ayrıca, köyün merkezinde bulunan elektrik santrali ve çevresindeki doğal alan görülmeye değer özelliktedir. şelaleleri ve yeşilörtüsü ile turizm açısından değerlendirilecek, bakir yerlerdendir. fındik, ceviz ve kirazbolmiktarda bulunur.

Nüfus

2007 yılı verilerine göre köyün nüfusu 600'dür.

Ekonomi

Köyde tarım arazilerinin küçük ve dağınık olması nedeniyle kısıtlı sayıda ürüne dayalı tarım yapılmakta olup daha çok tahıl ekimi yapılmaktadır. Köyde küçükbaş hayvancılık da yapılmaktadır. Köyün yüzde 80'i ormanlık olduğundan köy halkı ormana dayalı faaliyetlerden de önemli gelir elde etmektedir. Su kaynakları bol olduğundan köyün yerleşimi de dağınıktır.

Eğitim, yaşam

Köyde 2 adet ilköğretim okulu bulunmaktadır. Fakat sağlık ocağı ve köy konağı bulunmamaktadır. Çukurova'nın sıcak yaz günlerinde binlerce kişi köye yaylaya çıkmaktadır.

Kaynak : Yerel Net, vikipedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz