Değirmendere Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
değirmendere köyü tanıtım - değirmendere köyü bilgileri - değirmendere köyü resimleriDeğirmendere, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün alt tarafında eski bir değirmen olduğundan ismi Değirmendere köyü olarak uygun bulunmuştur.


=Kültür

Köy tam olarak anadolu kültürünün bir yansımasıdır. gelenek görenekleri yemekleri düğünleri tam anlamıyla anadolu türk kültürünü yansıtır. insanları misafirperver ve sıcakkanlıdır. yurtdışı çalışanları çok olması sebebıyle köy gelişmiştir...
Coğrafya

Çorum merkezine 27 Km. uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 608
1997 579
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanır. Ayrıca köyün büyük kısmı geçimini yurtdışında işçi olarak (isviçre) çalışarak sağlamaktadır. Köy halkı misafire karşı aşırı.Misafirperverdir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyümüz mahallesi olan Gedikbekirler müstakil muhtarlık için uğraşmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
Seçim Yılı Muhtar
2009 Hacı GÖZÜBÜYÜK
2004 İsmail Şahin
1999 Arslan Küçükbekiroğulları
1994
1989
1984
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak köyün bir mahallesi olan Gedik Bekirler'de içme suyu şebekesi yoktur. Kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup (mahallenin yolu asfalt değildir; yaklaşık 1 Km.) köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz