Değirmenderesi Köyü Merkez Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
değirmenderesi köyü bilgileri - değirmenderesi köyü tanıtım - değirmenderesi köyü resimleriDeğirmenderesi, Bolu ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adı 500 metre yakınında bulunan derede ki beş tane su değirmenlerinden gelmektedir.
Kültür

Köyün gelenek,görenek,düğün ve yemekleri diğer köylere örnek olmaktadır.
Coğrafya

Bolu merkezine 19 km uzaklıktadır.Boludan ulaşım Arçelik yolu istikametinden yapılmaktadır. Aslında bu yola Yaka yolu ya da Çele yolu da denilebilir.Çok sayıda muhtarlıktan oluşan ve topluca Çele olarak isimlendirilen Köy gurupları Değirmenderesi Köyünün kuzeyinde yer almaktadır. Köyün Bolu istikametinde yani güney batısında Banaz Köyü, güneyinde Tokmaklar ve Müstakimler Köyleri ve doğusunda da Kadıköy yer almaktadır.Köy, ismi nedeniyle Değirmenbeli Köyü ile sıklıkla karıştırılabilmektedir.90'lı yıllarda Köyde çıkan bir yangında İtfaiyenin yanlışlıkla Değirmenbeli Köyüne gittiği olmuştur.Değirmenderesi Köyü iki mahal halinde kümelenmiştir.Bunlar Yukarı Köy ve Aşağı Köydür.Evri olarak adlandırılan Yukarı Köy değme turistik mekanlara taş çıkartacak manzarayı barındıran bir tepede konumlanmıştır.Kuzeyde yer alan Çele Tepesi ile Yedierenler Tepesinde Haziran ayında bembeyaz kar öbeklerini görmek mümkündür.Köy konumu nedeniyle ondan fazla Köyü ve Çaydurt mevkiini yüksekten görmektedir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi özellikleri göstermesine karşın İç Anadolu Bölgesine has karasal iklimin de etkileri mevcuttur. Bunun en büyük göstergesi gündüzlerin çok sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında geceleri sıcaklıkların bir hayli düşük olmasıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 233
1997 164
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz