Değirmenönü Köyü Merkez Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Değirmenönü Köyü Bilgileri - Değirmenönü Köyü Hakkında - Değirmenönü Köyü Tanıtımı - Değirmenönü Köyü ResimleriTARİHİ

KültürDeğirmenönü: Zenteriç köyünün anlamı zenginler köyüdür. harput kültürünün hakim olduğu, yerel ağız farklılığı vardı. örneğin gidiyorum fiilinin harput ağzıyla söylenişi:gidim dir,ancak zerteriç'te farklı olarak giderim olarak söylenmektedir.Yemek kültürü harput ile aynıdır . yerel kıyafet harput ile aynıdır.düğünler gelenek görenekler harput kültürü ile birebir aynıdır.köyümüzün tarihçesi cok eskiye dayanmaktadır.venk,cakıltepe gibi tarihi.yerleri vardır,venk teki kili se,kalıntıları hiçbir koruma ve onarım yapılmadığı halde bugün bile ayaktadır.kala tabir etdiğimiz tarihi kale köyümüz sınırlarında olup ilgisizlikten tamamen yok olmuştur. il kültür müdürlügünün buralara sahip cıkması gerekmektedir MURAT KİRAZ.

Coğrafya

Elazığ merkezine 33 km uzaklıktadır. mastar dağının eteğinde kurulu olan köyümüz yeşilliklere süslü elazığın ender raslanan bir köyüdür.Köyümüz içme suyu ve sulama suyu bakımından çok zengindir.köyümüz bağlık ve bahçeliktir.her tarafı yemyeşil venk deresi ve belekoğlu deresi adı verilen iki taraftan akan suyla sulanmaktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus

2000 - 664

Ekonomi

KÖYÜN EKONOMİSİ GENELDE TARIM HAYVANCILIK BAGCILIK MEYVECILIK ESNAF ZANAATKARLIKTIR KOYDE YASAYAN INSANLARIN ORTA DUZEYDE GELIRI OLAN GRUPTA YER ALMAKTADIR. KÖYÜMÜZDE GENELDE KAMU KURUMUNDAN EMEKLİLER VE ÇALIŞANLAR MEVCUTTUR.YAZIN ZENGİNLİKTEN ÇOK OKUMUŞ İNSANLARIYLA ÜNLÜDÜR. OKUMA VE YAZMA ORANI %99 DUR.KÖYÜMÜZ ORCİĞİYLE,PESTİLİYLE,ÜZÜM PEKMEZİ,DUT PEKMEZİ,TANDIR EKMEĞİ'LE ÜNLÜDÜR.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

> - Saim TANIŞ
> 2004 - SAİM Tanış
> 1999 - saim tanış
> 1994-1999 - cihanşah cihan
> 1984-1994 - selahattin öztürk
> 1970-1984 - sakı öztürk

ALT YAPI KOYUMUZDE 2 ADET SU SEBEKESI AYRICA KÖYÜN MERKEZİNDE 9 ADET ÇEŞME BULUNMAKTADIR. BUNUNLA BIRLIKTE ASVALT YOL SAGLIK EVI ILKOGRETIM OKULU CAMI KOY ODASI SABIT TELEFON HATTI YAPIMI BASLANMIS AMA 15 YIL BTMMEYEN FUTBOL SAHASI BULUNMAKTADIR AYRICA DSİ TARAFINDAN 2008 YILINDA BASLANACAK OLAN TASKIN ONLEME PROJESI BİTİRİLMİŞTİR. KÖYÜMÜZÜN WEB SITESIDE BULUNMAKTADIR..
www.zerteric.org.tr AYRICA KÖYÜMÜZE ULAŞIM ARAÇLARIDA HER SAAT BAŞI HİZMET VERMEKTEDİR.BUNLAR=CİHAN TURİZM,EMMOĞLU SEYAHAT,ÖZTÜK KARDEŞLER SEYEHAT VE ÖZÇELİK TUR ADI ALTINDA DÖRT FİRMA HİZMET VERMEKTEDİR.SABAH ALTI AKŞAM ALTI GÜNÜN 12 SAATİ HER SAAT BAŞI ELAZIĞ VE KÖYDEN HAREKET ETMEKTEDİR.FİRMALARIMIZ SUBAY LOJMANLARI KARŞISINDAKİ CİHAN TURİZM ÖNÜNDEN HARAKET ETMEKTEDİR.Kaynak : Yerel Net

Kaynak :antoloji.com
Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz