Değirmentaşı Köyü Kovancılar Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kovancılar Değirmentaşı Köyü Bilgileri - Değirmentaşı Köyü Hakkında -Değirmentaşı Köyü Tanıtımı - Değirmentaşı Köyü ResimleriDeğirmentaşı ,Elazığ Kovancılar ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KOVANCILAR

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:86 km

İlçeye Uzaklığı:18km

Rakım:1060 m

Nüfus:

2000:37
1997:62

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında şunları söyleyebiliriz . işli gömme, s0ğanlı köfte, taş ekmeği sire pari, önceleri ayakta 0lan fakat şu anda harabe bir durumda bulunan değirmende yapılan parğaç isimli bir ekmek çeşidi varmış. 0yunları ise Menc0li 0yunu, halay, eski dönemlerde gelinler araba 0lmadığı için atla getirilirmiş, köyün iki tane çeşmesi vardır isimleri: çerme, ganiye gund, kürtçe adı, iki tane değirmeni varmış, köyün içinden geçen büyük bir dere var, köyün tarihinin ise bizansa dayandığı rivayet edilir.köyde harabe halinde bulunan birde kilise vardır. eski zamanlarda büyük bir köymüş fakat şu an nufusu 0n kişi değildir. köyün iki mahalesi vardır Ç0lmat, diğeride Şenli mahallesidir. ELAZig.

Coğrafya

Elazığ iline 86 km, Kovancılar ilçesine 18 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:ZÜLFÜ ÇİÇEK

[COLOR=" Red"]Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 424 611 53 68

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz