Değişören Köyü Hakkında Bilgi Seyitgazi Eskişehir

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Değişören Köyü Seyitgazi - Eskişehir - Değişören Köyü - Seyitgazi - Değişören Köyü HakkındaDeğişören, Eskişehir ilinin Seyitgazi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi
1800 lü yılların başlarında şimdiki yerleşim yerinin 3 km kadar kuzeyinde nogay tatarı hüdaverdi isimli kişi tarafında örenlik ismi ile kurulmuştur.sel sıkıntısı yüzünden 1900 lerin başlarında şimdiki yerine yine tatarlar tarafından taşınmıştır. bu yerleşim değişikliği nedeniyle ismi değişören olarak anılmıştır. birinci dünya savaşından önce osmanlı tarafından mısırdan sürgün edilen araplar köye yerleştirilmişlerdir. birinci dünya savaşında yunan ordusu tarafından karargah olarak kullanıldığı için tahribat ve kıyım görmemiştir. cumhuriyetten sonra köye macurlar da yerleştirilmiştir. köy halkı tarım ve hayvancılıkla geçinir. akarsu ya da dere olmamasına rağmen sulama kooparatifi ve şahıslar tarafından kurulan sulama kuyuları ile 5000 dönüme yakın arazi sulanmakta ve her türlü sulu tarım ürünü yetiştirilmektedir.

Coğrafya
Eskişehir iline 32 km, Seyitgazi ilçesine 17 km uzaklıktadır.

İklim
içanadolu iklimi hakimdir. yazları sıcak ve az yağmurlu kışları ayaz ve kar yağışlıdır.köyde dere ya da akarsu olmamasına rağmen oldukça yeşillik ve bol ağaç vardır. köyün batısında yer alan ve köy halkı tarafından bağlık denen koruda 500 kadar kayısı ve 20 kadar ceviz ağacı, köyün kuzeyinde bulunan ve köy halkı tarafından orman denilen koruda ise 300 kadar badem ağacı köylüler tarafından yetiştirilmiştir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 174
1997 165


Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.
Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:
2004 - Adnan Örde
1999
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.​