Delialiuşağı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1

Delialiuşağı Köyü Hakkında Bilgi Yahyalı Kayseri konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
delialiuşağı köyü tanıtım - delialiuşağı köyü bilgileri - delialiuşağı köyü resimleriDelialiuşağı, Kayseri ilinin Yahyalı ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün Tarihi çok eski yılalara dayanmaktadır. Daha önce Köyün yaşlılarından dinlediğimiz hikâyelerden anlaşıldığı üzere; Kavimler göçü ile Orta asyadan gelen TÜRKMEN obalarından DeliMehmetler Aşireti Erzurum Horasan civarına yerleşirler. Daha sonra bu bölgeye ve iklime ayak uyduramayan aşiret buradan göç ile daha güneye göçler ile Adana-Toprakkale civarına yerleşirler. Bu bölgede sıtma hastalığına dayanamayan ve burada birçok ferdini sıtmaya kurban veren aşiret daha yayla havası olan Karsantı (Aladağ)'a yerleşirler. Bu bölgede bir süre kaldıktan sonra yerli halk ile girdikleri kavgada yedi kardeşten dördü ölür kalan üç kadeş anaları Terlemez hatun ile birlikte göç ederek Niğde-Çamardı-Bademderesi'ne yerleşirler. Zamanla bu bölgedede geçinemezler ve tekrar göç ederler. Zaten aşiret göçerdir ve başına buyruk yaşamayı sever ve buyruk altında olmayı sevmez. Kardeşlerden biri Badem derede kalır biri Konya Karaman-Ermenek bölgesine yerleşir. Diğer kardeş Deli Veli ise Şimdiki Delialiuşağı köyüne yerleşir. Ormanlık ve yaylalık olan bölge ozamanki şartlarda yaşam koşullarına çok uygundur. Daha sonra diğer göçerlerden yeleşenler ile birlikte köy büyür ve çoğalır. Şu anda köyde yaşayan sülalerden AKARSU,AÇIKGÖZ,(SARI), ELMAS, AKKUZU,AKKUŞ VE TAŞPINAR' lar Deli Veli ve onun oğuları Deliali soyundan gelmektedir. En son bilenen ağası Hacıefendi' dir.Köyde ayrıca Hacılar diye bilenen Adana yöresinden gelme ve köyün ikinci büyük kabilesini oluşturmaktadır. Bunlar ise BALABAN-AKÇAKAYA-ÖĞDÜ - AKBABA ve CEYHAN aileleridir. Ayrıca köyün büyük ailelerinden Hüseyinli (ADIGÜZEL) ailesi yaşamakta ve Hacıefendiler (Açıkgöz)Duranlılar, CEKİT.ler ile birlikte hareket etmektedir.Bunlarda dahil köyün tamamı Göçebe TÜRKMEN' ailelerdir. Halen günümüzde yaylacılık ve göçerlik devam etmektedir. Köyün Başlıca yaylaları Karakızoluğu-Evgent-Çataloluk-Ovacık-Kyapınar-Yastıpınar ve Koruyeridir. Köyün ayrıca iki mahallesi bulunmaktadır Yeşilköy ve Avlağa. Bu mahalleler şu an ayrı muhtarlık olsalar bile bu köyden ayrılma ailelerdir.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi: Köy tipik bir Türkmen köyü olup Türkmen Töre ve adetlerine halen bağlıdır. Bütün Türkmen yemeklerinin yanında DOLAZ-KESMEAŞI-BORANİ UNKAVURMASI-KENDİNE ÖZGÜ TARHANA ÇORBASI- KEŞ- ÜZÜMLÜ VE DÜĞÜN KÖFTELERİ sadece bu köyde yapılmaktadır.
Coğrafya
Kayseri iline 148 km, Yahyalı ilçesine 38 km uzaklıktadır. Köyün Tamamı dağlık ve ormanlık alanlardır. Tarıma elverişli arazi yok denecek kadar azdır.
İklim
Köyün iklimi, ve kısmen Akdeniz iklimi alanı içerisindedir. Bu köyde nar ve incir azda olsa yetişmektedir. Adana iklimi görülür.Son yıllarda bağdat hurmasıda yetişmektedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 903
2007 905
2000 943
1997 911
Ekonomi
Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca madencilikte (Maden işçiliği) yaygındır. Köyde yaşayanların Çoğunluğu emekli olup genç nesil tamamen göç etmiştir. Kayseri-Kozan-Adana ve Nevşehir bölgelerinde yaşar Yaklaşık 250 aile.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Bayram Ali AKGÜNEŞ
2004 - Cumali SARI
1999 - Cumali SARI
1994 - Ali ADIGÜZEL
1989 - Ali AÇIKGÖZ
1984 - Nazmi AÇIKGÖZ

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı vardır, mevcutta 2 adet aile hekimi hizmet etmekte olup diğer köylerinde sağlık merkezi durumundadır.evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Nasıl Gidilir
İletişim

Delialiuşağı köyü yakın olduğu turistik mekanların sayesinde Özel operatörlerden TURKCELL kurmuş olduğu şebeke ile bir devrim oluşturmuştur. Köyümüzde cep telefonları kesintisiz olarak iletişimi sağlamaktadır. (Bilgi)


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz