Delice Köyü Keles Bursa

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
delice köyü bilgileri - delice köyü tanıtım - delice köyü resimlerDelice, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

köyümüzün kuruluşuna dair köyümüzün yaşlılarından duyduğumuz ve öğrendiğimiz çeşitli rivayetler vardır,ama kesin bir yazılı kayda raslanmamıştır.bir rivayete göre harmanalanı,bıyıklıalan ile birlikte aynı aileye mensup üç yörüğün yerleşmesiyle birlikte kurulduğu sölenir.bu kardeşlerden biraz aceleci olanın kurduğu köye delice adı veya köyü veli adlı bir kişi kurmuş önceleri velice imiş zamanla delice'ye dönmüş.başka bir rivayete göre ise keçi çobanlığı yapan bir kişi önceleri köyü dargıl dediğimiz kurmuş Dargılın suyu çok kireçli olduğu için hayvanları hastalanmış keçileri otlanırken şimdiki köyün kurulduğu yerde (Sabri arı,nın evi)çok güzel bir su bulmuş köyü buraya taşımış.köyümüzle ilgili ilk kayıtlarda 1530 tarihli tahrirat defterlerinde Dellüce olarak raslıyoruz.bu tarihte köyde 20 hane yaşamaktaydı.kadı sicilleri ve 1912 tarihli bir gazetenin haberine göre köy 1.muradın vakıf köyüdür.Köyde hassa(tımar olarak tarla hisssi verilip öşürleri alınan)piyadelerin yani yayaların hisseleri varmış.Bu hisseler çiftlik olarak adlandırılmıştır bu yayalık babadan oğla geçerek devam ettirilmiştir.1520 yılındaki bir kayda göre bazı çiftlikler vakıf statüsüne alınmış Delice köyünde Ahmet eri çiftliğinden Tur Ali adlı bir kişi yaya olmadığını iddia ederek vergisini vermek istememiş ama yapılan inceleme sonucu yaya oğlu yaya olduğu anlaşılmış ve yayalığı devam ettirmiş.1847 varidatı muhasebe defterlerine göre köyümüzden en yüksek vergi ödeyen 122,şer kuruluşla Kara Haliloğlu mehmet,ömeroğlu kayaali'dir.köyde radyo istasyonun olduğu bölgede( şu anki mesut altının evi nin üst taraflarında) samah dede olarak adlandırılan bir zat bulunmaktadır.Ankara tarih kütüphanesi kayıtlarında 1230-1300 yılarında yaşamış olduğu görülür.buradan anlaşılır ki köyün tarihi800 ile 900 yıl geçmişe dayanır.. Osmanlı imparatorluğunun ilk düzenli ordusu şuanki koca yaylada kurulmuş bulunup,bu zatın da o ordu da görevli askerler arasında olduğu kayıtlarda görülmektedir. ARAŞTIRMA: HALİT ALTIN / ANKARA
Kültür

Köyümüzün bol çeşitli yemekleri vardır,herkesin bu yemeklerden mutlaka tatmalarını isteriz.her yaz ağustos ayının ortalarına doğru köy hayrı düzenlenmektedir.Köyümüzün birkaç geleneği şunlardır:düğün cemiyetlerinde birinci derece akrabadan başka kişilere davetiye verilmektedir,akrbalara ise gömlek,baş örtüsü vb. giyilecek eşyalar verilmektedir.Köyümüzde gercek veya kuru sıkı tabanca kullanmak yasaktır.köyümüzün bursa mollafenari mahallesi 1.dere sok no 15 adresinde dernek lokali bulunmaktadır.ayrıca işletmemizde bir düğün salonu vardır uygun fiyat karşılığında tüm halkımıza hizmet verilmektedir
Coğrafya

Bursa iline 69 km, Keles ilçesine 6 km uzaklıktadır.Köyümüz çok yeşillikle vb. bitkilerle donanmıştır köyümüzün suları bol ve soğuktur 'KÖYÜMÜZÜ HERKESİN GEZMESİNİ VE GÖRMESİNİ İSTERİZ '.
İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 715
2000 552
1997 align=" 535
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.ÇİLEK KİRAZ BAHÇELERİ BOL MİKTARDADIR KÖY EKONOMİSİNE KATKI SAGLAMAKTADIR.KESTANE,CEVİZ GİBİ YİYECEKLERDE KÖYÜMÜZDE BULUNMAKTADIR.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon: 0 (224) 871 60 96
Cep Telefonu:0 (532) 365 74 72

kaynak / yerel net /vikipedi özgür ansiklopedi


köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz