Deligazili Köyü Hakkında Bilgi Kangal Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
deligazli köyü bilgileri - deligazili köyü tanıtım - deligazili köyü resimleriDeligazili, Sivas ilinin Kangal ilçesine bağlı bir köydür.

HAZIRLIYANLAR:ERSİN ÖZDEMİR köyümüzden savaşlara katılmış ve birçok savaştan gazi olarak çıkmış vede bu savaşlardan etkilenerek deli olmuş bir gazimizi unutmamak için bu isim verilmiştir.(TARİHİ)


Kültür

çok güzel bir kültüre sahip ilimizdir.yöre halkının gelenek ve görenekleri batıya göre farklıdır.anadoluya özgü bir şivesi vardır. YEMEKLERİ 1.ISPANAKLI ÇÖREK 2.MADIMAK YEMEĞİ 3.İÇLİ KÖFTE 4.KÖMBE 5.TELLİCE YEMEĞİ 6.ETLİ MANTI BAŞLICA YEMEKLERİDİR
Coğrafya

Sivas iline 100 km, Kangal ilçesine 10 km uzaklıktadır. ben biliyom o köyü
İklim

Köyün iklimi GENELDE KARASAL VE KURAK OLDUĞUNDAN DOLAYI SERA ÜRÜNÜ FAZLA YAPILMAMAKTADIR.HAYVANCILIK VE TARIM GEÇİM KAYNAKLARINDANDIR.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 121
1997 144
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Hacı Abuş
2004 - Ekrem Tuna
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon çalısmalar son hızıyla suruyor en kısa zamanda koyumuze teslım edılecektır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz