Deliktaş Köyü İnebolu Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
deliktaş köyü bilgileri - deliktaş köyü tanıtım - deliktaş köyü resimleriDeliktaş, Kastamonu ilinin İnebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Adını nereden aldığı konusunda tam bir bilgi mevcut olmamakla birlikte köyde bulunan mağaradan almış olma ihtimali söz konusu olabilir.
Kültür

Kökleri oldukça eskiye dayanan Deliktaş köyü, yarı muhafazakâr, yarı örf ve adetlerine bağlı bir köy halkına sahiptir.

Eskiden 3 gün 3 gece düğün yapılan, gelenek ve göreneklerine fazlasıyla bağlı olan bir köy iken, şimdi ise köyde fazla insan olmadığından, bu şekilde bir düğün ve dernek toplantısı düzenlenmemektedir.

Deliktaş köyünün bilinen yemekleri; mantı (Kulaklı makarna), patates böreği, sac Böreği, etli ekmek, tirit, pide, lahana sarması, lahana çorbası, un çorbası (ummaç çorbası) ve diğer çorba ve yemek türleri gibi yemeklerdir.
Coğrafya

Kastamonu iline 112 Km., İnebolu ilçesine 22 Km. uzaklıktadır.

Deliktaş Köyü genel olarak sık dağlık bir alana sahiptir.Bitki örtüsünü oluşturan doğal coğrafya; sık çam ağaçları, köknarlar, meşeler, gürgenler, kestane, ceviz, karaca gürgen, kızılağaç, fındık ve bol miktarda meyve ağaçlarından meydana gelir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 64
2007 70
2000 137
1997 114
Ekonomi

Geçmiş yıllarda köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalı idi.Günümüzde Kastamonu, İnebolu ve köyleri yoğun olarak göç veren yerler olması sebebiyle tarım ve hayvancılık artık günümüzde yoğun olarak yapılmamaktadır.Köyler daha çok emeklilerin ikamet ettiği yerler haline gelmiştir.
Altyapı bilgileri
Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır.Köyün içme suyu şebekesi her mahallede ayrı bir şebeke şeklinde mevcuttur.Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde 3 cami 1'i kadrolu İmam Hatibiyle birlikte mevcuttur.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopedi
köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz