Deliler Köyü Yeniçağa Bolu

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
deliler köyü bilgileri - deliler köyü tanıtım - deliler köyü resimleriDeliler, Bolu ilinin Yeniçağa ilçesine bağlı bir köydür.


Deliler Avşarlarının en çok yaşadığı yerlerden biri Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesi ve köyleridir. 16 adet köy ve mezrası dışında diğer ilçelerinde ve köylerinde de dağınık miktarlarda bulunurlar. Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesindeki Akpınar, Avşarkaraboğaz, Azizler, Bahçecik, Büyükgürleğen, Emeğil, Halkaçayır, İğdelibattallar (Gavırgalı), Karabaşlı (Kızçıkan), Karamıklı (Topallar), Kılıçkışla, Kızıldere, Köşkerli (Okuyucular-Vehetler), Küçükgürleğen, Tahtalı, Yusuflar adlı köy ve mezralarda yaşamaktadırlar. Malatya’nın Hekimhan ilçesinin Delibaba ve Delihıdır köylerinde bulunan Deliler Avşarı yakınlarındaki Basak köyünde de az miktarda yaşarlar. Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi merkezinde de Deliler Avşarı yaşar. Deliler, Ankara’nın Haymana ilçesi Toyca Köyünde de yaşarlar. Ankara’nın Çankaya’da Delilertepesi Mahallesi, Elmadağ ilçesinde Deliler köyü ve Şereflikoçhisar ilçesinde Deliler köyü vardır. Deliler, Bursa merkezdeki Ürünlü köyünde yaşadığı gibi Aşağıdeliler ve Yukarıdeliler köyleri ile Osmangâzi’ye bağlı Büyükdeliler ve Küçükdeliler köyleri vardır. Adana’nın Kozan’daki Deller köyü ile çevresindeki köyler, Afyon’un Dinar ilçesindeki Dellercerit köyü, Bolu’nun

Yeniçağa’daki Deliler Köyü
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Bolu iline 43 km, Yeniçağa ilçesine 3 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 298
1997 297
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz