Deliller Köyü Malkara Tekirdağ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Malkara Deliller Köyü - Deliller Köyü Hakkında - Deliller Köyü Tanıtımı - Deliller Köyü Resimleri
Köy Muhtarı: Bilgi yok

Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi yok

Deliller, Tekirdağ ilinin Malkara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köy, Tekirdağ îl Yıllığındaki bilgilere göre Saruhanlı Yörükler'n l4.yüzyılda Trakya'ya geçerek kurdukları köylerden biridir. İkinci bir kaynak kitaba göre, Osmanlı döneminde 1.400 yıllarında Delilular adı verilen savaççı askerlerin askerden ayrıldıktan sonra buraya gelip yerleşmeleriyle kurulmuş ve adını da Delilular koymuşlardır. Delilular ismi zamanla değişime uğrayarak Deliller haline dönüşmüştür.

Yine başka bir kaynağa göre Osmanlı dönemindeki bu savaşçı askerlere deliler deniyormuş. Gözü kara, cesur olan askerler akıncılardan önce öncü birlik olarak savaşa katılırlarmış. Daha sonra ordudan ayrılan bu birlikler bu köye gelip yerleşmişler. O dönemde cesur anlamında bu köyün adı Deliler olarak kalmış. Ancak Cumhuriyetin ilanıyla aklını yitiren anlamı taşıdığı için Deliler adı Deliller olarak değiştirilmiş.

Kültür

Köyde okuma yazma oranı oldukça yüksektir. Halkın % 100'ü okur-yazardır. Targel projesi kapsamında tarım merkezi olmuştur ve bir ziraat mühendisi görev yapmakta ve köyde ikamet etmektedir.

Coğrafya

Tekirdağ iline 40 Km., Malkara ilçesine 25 Km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 250

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Köyde tarım ve hayvan ürünleri bol miktarda üretilmektedir. Ekilebilen arazilerden buğday, arpa, ayçiçeği, kanola, karpuz, kavun yetiştirilmektedir. Süt inekçiliği ve besicilik iyi bir şekilde yapılmaktadır. Günde 2,5 ton civarında süt üretilmektedir.

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köy içi yollar kilit taş döşenmiş durumdadır.Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz