Demirçay Köyü Söke Aydın

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Söke Demirçay Köyü Bilgileri - Demirçay Köyü Hakkında - Demirçay Köyü Tanıtımı - Demirçay Köyü ResimleriDemirçay ,Aydın Söke ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: SÖKE

İl:AYDIN

İle Uzaklığı:85 km

İlçeye Uzaklığı:34 km

Rakım:478 m

Nüfus:

2000: 450
1997: 298

Tarihi

Köy arazisinde tahminen Karya döneminden kalma pek çok küçük demir ocakları mevcuttur ve köyün içinden üç adet kuru çay geçer bu yüzden köyün adı Demirçay'dır.Eski tapularda "Timurçayı" diye geçer ama Timurçayı ismi hakkında pek fazla bilgi yoktur.1951 yılına kadar 3 km yakınındaki Kaygılı köyünün bir mahallesi iken bu yılda muhtarlık olarak ayrılmıştır.Tahminen 250 yıllık bir yörük köyüdür.Köyü oluşturan insanlar Muğla/Milas, Konya, Afyon'dan gelme bazı aileler ile birlikte esas yerlisi olan bir kaç aileden oluşur.Bu bilgiler köydeki yaşlılardan edinilen söylenti şeklinde bilgilerdir.

Kültür

Köy, Anadoluda'ki pek çok köy gibi Yörük köyüdür.Mutfağı sebze ağırlıklı Akdeniz mutfağıdır.Kültürel değer haline gelmiş Ege'nin diğer kısımlarında da bilinen ama Demirçay'daki yapılışı ve lezzeti farklı olan bir kırmızı et yemeği olan Keşkek tadılmaya layıktır.Düğün yemeğidir, her zaman yapılmaz.Mısır unundan ve ısırgan otundan yapılma tuğla fırında pişme böreği belki başka hiç bir yerde yoktur.Kavrulmuş çam fıstığı ve bal karışımı yufka ile tatlı gibi yenir ve gene başka yerde bulmak mumkün değildir.Zeytinyağı kırlarındaki binbir çeşit otla farklı bir yerdir Demirçay köyü.Keklik etini çam fıstığıyla doldurarak yapılan yemeğin özel bir adı yoksa da çok özel bir tadı vardır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün halkı ağırlıklı olarak zeytincilikten geçinir.Ek olarak çam fıstığı, incir, üzüm, kestane, ve çeşitli meyveler herkesin kendi ihtiyacı kadar üretilmektedir.Büyükbaş hayvancılık vardır ama ek gelir gibidir çok gelişmiş değildir.Bir takım aileler mevsimlik işçi olarak B.Menderes ovasına pamuk işçiliğine giderler.Zaman zaman incir işçisi olarak Germencik ilçesine de giderler.1980'den sonra köy dışarıya "yatay" veya "dikey" çok göç vermiştir.Bazı ailelerin tamamı göç etmiş, diğer ailelerin ise en az bir kişisi göç etmiştir.Bu yüzden köyün nüfusu zaman zaman azalma eğilimi gösterir.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı: Bilgi yok.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulunun 1. kademesi vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net

Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz