Demirci Köyü Kovancılar Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Kovancılar Demirci Köyü Bilgileri - Demirci Köyü Hakkında - Dumurci Köyü - Demirci Köyü Tanıtımı - Demirci Köyü ResimleriDemirci ,Elazığ Kovancılar ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KOVANCILAR

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:89 km

İlçeye Uzaklığı:21km

Rakım:1190 m

Nüfus:

2000:190
1997:228

Köyün eski adı : Dumurci'dir

Kültür

Köyün gelenek görenekleri:genelde sorunlar köyün ehil kişileri tarafından ortak uzlaşı zemininde çözüme kavuşturulur.Son dönemlerde artan eğitim seviyesiyle kendinden oldukça söz ettirir bir konumdadır.doğuya has kız isteme kriterlerini taşımakla beraber düğün merasimleri abartıya kaçmaksızın oldukça sade geçmektedir.

Coğrafya

Elazığ iline 89 km, Kovancılar ilçesine 21 km. uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Elazığ-Bingöl yolunun 83. km.'sinden, Bayaramyazı kavşağından 6 km. içerdedir. Ayrıca Kovancılar, ilçeye 18 km. uzaklıktadır. Demirci Köyü, çevre köylere göre son derece geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Yamacın eteğine kurulan köyün geniş arazileri tarım alanı olarak kullanmıştır.

Köyün tarihi 250-300 yıl öncelerine dayanmaktadır. Genellikle çevre köylerden arazi paylaşımları sonucu oluşan yerleşim yeri eski tarihlerde Ermenilere yurtluk yaptığı bulunan kalıntılardan anlaşılmaktadır. Köyün en ilgi çekici yönü, geniş arazi içinde yer yer büyük bahçelerin bulunmasıdır. Genellikle yöre halkı tarafından piknik alanları olarak kullanılmaktadır. Köyde hane sayısı 20 civarında olup yaşayanların çoğu, kışı Elazığ'da geçirmektedirler. Köyün yer şekilleri tarıma oldukça elverişlidir; ama sulak arazi olmadığndan fazla ürün çeşitliliği yapılamamaktadır.

Köyün başlıca geçim kaynağı, yurtdışında bulunan insanlarının ailelerine desteğidir. Çok az da olsa, büyük ve küçükbaş hayvancılık yapılmakatadır.

Köyün okulu, nüfus azlığından kapanmıştır. Köy; elektirik, telefon, şebeke suyu gibi imkânlardan yararlanmaktadır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:ZÜLFÜ AKBULUT

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 424 629 50 02

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
 

Son düzenleyen: Moderatör: