Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Ulaş Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
demircilik köyü bilgileri - demircilik köyü tanıtım - demircilik köyü resimleriDemircilik, Sivas ilinin Ulaş ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Ulaş ilçesinin doğusunda ve ilçe merkezine 8 km. mesafede bulunan Demircilik köyü 1915 yılında kurulmuştur. Demircilik köyünün doğusunda Bahtiyar ve Ovacık köyleri, güneydoğusunda Karaşar köyü, Batısında Ulaş ilçesi bulunmaktadır. Demircilik köyünün Aşağıdemircilik adında bir mezrası bulunmaktadır. Demircilik köyünün üst kısmında tarihi çağlara ait izleri taşıyan kayalıklar ve mağaralar bulunmaktadır.

Köye ilk olarak gelen kişiler, köyün yerine geldiklerinde “Demiri buraya atalım” yani buraya yerleşelim diyorlar. İşte bu sözden sonra köyün ismini “Demircilik” olarak adlandırıyorlardı. Demircilik köyüne ilk olarak Gülabioğulları adıyla bilinen oymağa mensup üç kardeş gelmişlerdir.

Demircilik köyü halkının hepsi aynı oymağa mensupturlar. (Kılıç + Doğan + Kaya + Arslan + Uluhan + Karakaş + Karagöz + Erdoğmuş + Yıldız + Yıldırım + Altuhan + Hasgül + Uludağ + Karahan)

Demircilik köyünün ilkokulu 1967 yılında yapılmıştır. Demircilik köyüne elektrik 1992 yılında getirilmiştir. Demircilik köyünde Telefon yoktur. Köyde büyük oranda göç olayı vardır. Köy halkının büyük çoğunluğu İstanbul’a göçmüşlerdir. Demircilik köyünün yol, su ve elektrik, telefon sorunu bulunmaktadır. Bahtiyar köyü suyu, Demircilik köyünden geçmektedir. Köyde meşelik alan bulunmaktadır. İstiklal Harbinde Demircilik köyünde 9 kişi şehit olmuştur. Eski yıllarda cirit oynanır ve at yarışları yapılırdı.

Köyde Babuko yemeği meşhurdur. Bu köyde “Çır” adı verilen ve yedişer kişilik iki gruptan oluşan oyuncular tarafından oynanmaktadır. Ortaya bir taş konulur. Bu taşı hangi gruptaki oyuncu ebelenmeden yani kovalayanlarca yakalanmadan bu taşı ele geçirirse bu oyunu kazanmış olur. Eskiden bu köyde üç peşli adı verilen bir giysi giyilirdi. Halı ve kilim dokumacılığı köy halkının ikinci geçim kaynağı idi. Fakat günümüzde bu uğraşım azalmıştır.

Çeşitli mesleklerde çok sayıda memuru bulunmaktadır. Marmara Ün. Fen Edeb. Fak. Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Veysel Kılıç bu köyümüzden doğmuştur.

Demircilik köyünde sırasıyla muhtarlık 1- Ali Kılıç 2- Süleyman Doğan 3- Hüseyin Kaya 4-Rıza Karakaş 6- Ali Rıza Arslan 7- Rıza Yıldırım

Köy halkının geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köydeki tarım ve hayvancılık yeterli teşvik ve destekle daha da ileri bir seviyeye ulaştırılabilir. Bu köyümüzde de göç olayı özellikle 1960 yılında başlamış, yıllara göre sayısı daha da artmıştır. Köy halkının büyük bir kısmı bir çok büyük şehre giderek yerleşmişlerdir.
Kültür

Demircilik köyünün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Sivas iline 45 km, Ulaş ilçesine 8 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2009 19
2000 18
1997 29
Ekonomi

Demircilik köyünün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık
Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Doğan Karakaş
2004 - Rıza Yıldırım
1999 - Rıza Yıldırım
1994 - Rıza Yıldırım

2009 AZALARI
1-BAYRAM ARSLAN
2- RIZA YILDIRIM
3- KİBAR KARAKAŞ
4- CENNET ARSLAN

DEMİRCİLİK KÖYÜ DERNEĞİ GENÇLİK KOLU KÖY TEMSİLCİSİ DOĞAN CAN KILIÇ

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol toprak olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Köyün kullanılmayan okulu, proje kapsamında restore edilerek, ortak ev olarak kullanılması amacıyla inşaatına başlanmış olup 05 Temmuz 2008 tarihinde açılmıştır. Köy evinin amacı; köylülerin, herkesin ortak evi olacak ve gençlerin çocuklar için köyün-kültürün bağını kuracak, adeta köye gitmek için bir sebep olacak olan bir çalışmadır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz