Demircilik Köyü Hakkında Bilgi Yıldızeli Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
demircilik köyü bilgileri - demircilik köyü resimleri - demircilik köyü tanıtımDemircilik, Sivas ilinin Yıldızeli ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün ne zaman kurulduğu kesin olarak bilinmemektedir.

Köyün bugünkü ileri gelenlerinin anlattıklarından ve dilden dile süregelen hikaye ve söylentilerden anlaşıldığı kadarıyla Osmanlı Devleti zamanında köyde şuanda yaşamakta olan ahaliden önce Ermeni ve Rumlar yaşamaktaydı. Daha sonra Türkmen ve Yörüklerin geldiği anlaşılmaktadır.Ayrıca köyde yaşamakta olan ailelerden Keleş soyadlıların Malatya çevresinden, Uzun soyadlıların Durdulu’dan, Korkmaz soyadlıların Haydarlı’dan, Bektaş soyadlıların ise Şarkışla’dan geldikleri bilinmektedir.

Köyde bilindiği kadarıyla en eski ileri gelenlerinin Kuzubey Mehmet Efendi adlı şahıs olduğu anlaşılmaktadır. Kaba bir hesap yapıldığı zaman köye bu insanların yaklaşık olarak 1760 yılı civarında yerleşmeye başladıkları görülmektedir. Köye ilk gelenlerin çok zengin oldukları ve topraklarını altın karşılığı aldıkları anlatılmakta olup eskiden ormanlık alanların bolca olduğu ancak kim tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber bu ormanların yakılmış olduğu anlaşılmaktadır.

Köyde asker gönderilen en eski savaşın 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı olduğu anlaşılmakta olup bu savaşta Ruslara esir düştükten sonra dönen kişilerin olduğu bilinmektedir. Daha sonra Kurtuluş Savaşına da asker gönderildiği ve bu savaşta şehit düşenlerin ve gazi olanların olduğu bilinmektedir. Daha sonra Kore savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatına da katılan gazilerin olduğu bilinmekte olup bu gaziler hala hayattadır.

İlkokul 1961 yılında açılmış, 1990 yılında ikinci bina hizmete girmiş ve 1998/1999 Öğretim yılında İlköğretim Okulu olarak hizmet vermeye başlamıştır. Son yapılan ve bugünde ana bina olarak kullanılan bina ise 2000 yılında tamamlanmıştır.


DİLDEN DİLE AKTARILAN BAZI ESERLER


MANİ Gavur Dağı arpalık ağan döven dönerse, Her nerede bir değirmen ağan suyu gelirse, Her evden bir tavuk komşu emmiler verirse, Bu işin önü iyi amma eğer sonu gelirse.

DEYİŞ Efendim sultanım sen benim şahım, Bir kul azat etsen nolur efendim, Bütün emrekce dayandı ahım, Herkes ettiğini bulur efendim.

Bunca cefa nedir, ne de muharedir, Babında bir defa gül divanedir, Benim derdim bana mapushanedir, Hasrette bir gülün ölür efendim.

Kulundur Mehmet’im koymaz zahmete, Sahavet karışır gel merhamete, Yamandır sultanım söyletme hata, Hasrette bir kulun ölür efendim.

ATIŞMA Eğlen dilber eğlen ben de varayım, Garezi bana mı zalim feleğin, Felek gülme dedi nasıl güleyim, Beni ateşine yandırma aşık.

Oğlan aşık mısın düştün peşime, Yoksa rüyada mı girdin düşüme, Bakmıyon mu garip gözün yaşına, Vazgeç bu sevdadan düşme peşime.

Aşık seni gördü şad oldu özüm, Kirpikler ok olmuş fincandır gözün, Yaktın yüreğimi bitirdin özüm, Beni ateşine yandırma aşık.

Aşık bu sözlerin bana yakışır, Yar bağında yad bülbüller ötüşür, Benim kara bağrım yanar tutuşur, Vazgeç bu sevda dan düşme peşime.
Kültür

demircilik köyünün kendine has bir kültürü vardır..yemeklerde ise madımak ,telceli zengindir.hingel ,herle,sivas köftesi...
Coğrafya

Sivas iline 52 km, Yıldızeli ilçesine 41 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.kışlar uzun ve kar yağış geçmekle yaz mevsimi kısa ve kurak geçer.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 739
2000 799
1997 883
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.kızılırmak kenarlarında sulak arazilein yanı sıra bu arazilerde şekerpancara tarımıda yaygın bir şekilde yapılmaktadır.bu koy ekonomisi acısından önmli bir yere sahiptir.çok olmmakl birlikte arıcılık faliyetleride görülmektedir.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği olması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - Kaya Agbektas

1994 - 2008 - H. Hüseyin Bektas
1989 - Bekir Ateş
1970 - Hasan Bektaş

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur. Ptt acentasi vardir . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon hatlari bulunmaktadır.... saglik evi bulunmaktadir camisi vardir
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz