Demirdöven Köyü Posof Ardahan

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Demirdöven Köyü Posof - Demirdöven Köyü Hakkında - Demirdöven Köyü Tanıtımı -Demirdöven Köyü Resimleri
İlçe: POSOF - İl: ARDAHAN

Köy Muhtarı:


Muhtarlık Erişim Bilgileri:
Telefon:


Cep Telefonu:Demografik Bilgiler:
Nüfusu:

2000
267

1997
232
İle Uzaklığı:

108 km
İlçeye Uzaklığı:

27 km
Rakım:

m


Ardahan
Bilgiler
Nüfus 267 (2000)
Koordinatlar
Posta Kodu 75800
Alan Kodu 0478
Yönetim
Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
İl Ardahan
İlçe Posof
Web Sitesi

Demirdöven, Ardahan ilinin Posof ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Tarihi kalıntılardan, eski bir yerleşim yeri olduğu anlaşılmaktadır. Köye ilk gelen aile Karadeniz Bölgesi’nden gelen ilk olarak "Dükkantepe'"ye daha sonrada bu köyün yerine gelen Demirciler Sülalesidir. İkinci olarakta Türkistan'dan Gürcistan / Tiflis'e gelerek orada yaşayan kervancı kervan getirirken bu köyden geçer, köyde oturan Demircigil Sülalesi tarafından misafir edilir. Daha sonrada buraya 1736 yılında yerleşmeleri sahlanır. Bu sülalenin lakabı "Palabıyıkoğulları" (İslolar)'dır. Köyün kuruluş tarihi ise Palabıyıklar'ın geliş tarihi kesin olarak 1736'dır. Buna göre onlardan önce bu köyü oluşturan sülale Demircigil'de buraya tahminen 1730'larda gelmiştir. Yani köyün kuruluşu 275-280 yıl öncesine dayanmaktadır. Köyün merkezi mahallesi olan Aşağı Mahalle dışında 3 tane daha mahallesi vardır. Bunlar Yukarı Varzna, Tikas ve Hurgeşen'dir.
Köy Adının

* Eski adı "Varzna"'nın adının kaynağı bilinmemektedir.
* Yeni adı "Demirdöven" ise; eskiden beri köyde demirci ustalarının bulunmasına izafen verilmiştir.

Köyü Oluşturan Sülaleler


* Demirciler = Karadeniz civarlarından Dükkantepe Mevkiine ordanda bu köye gelmişler.
* Palabıyıklar = Türkistan'dan Gürcistan / Tiflis'e ordanda bu köye gelmişler.
* Aliagil = Gürcistan'ın Ahıska şehrinden gelmişler.
* Bekirler = Posof'a bağlı Arılı köyünden gelmişler.
* Kurugil = Gürcistan'ın Ahıska şehrinden gelmişler.
* Deliceler = Posof'a bağlı Akballı köyünden gelmişler.

Yukarı Varzna Mahallesi

* Molla Aligil = Kafkasya bölgesinden gelmişler.
* Alikolar = Kafkasya bölgesinden gelmişler.
* Bekirgil = Posof'a bağlı Kurşunçavuş köyünden gelmişler.

Tikas Mahallesi [

* Musalar = Kafkasya bölgesinden gelmişler.
* Hozikalar = Gürcistan'ın Ahıska şehrinden gelmişler.
* Papalar = Posof'a bağlı Aşıkzülali köyünden gelmişler.

Hurgeşen Mahallesi

* Şahpaz Ustalar = Acaristan'dan gelmişler.
* Dursun Ustagil = Gürcistan'ın Ahıska şehri Sarbasuban köyünden gelmişler.
* Molla Osmangil = Acaristan'dan gelmişler.

Kültür

Köy geleneklerine son derece bağlı bir köydür. Köyün tamamının etnik yapısı Sünni / Kıpçak Türkü'dür. Ünlü badeli aşık Aşık Sabit Müdami'nin köyü burasıdır. Köyün en önemli yemek, çorba, hamur işi ve tatlıları khinkal, kete, katmer, khasuta, puşruk çorbası, süt çorbası, yoğurt çorbası, cınçar çorbası, kelocoş, kuymak, pileki ekmeği, ayran çorbası, punturuş, cadi gibi pek çok yemek türü vardır. Yazın 3 ay boyunca yayla'lalara çıkılarak orada kalınır.
Köyde Yetişmiş Şairler [değiştir]

* Aşık Sabit Müdami
* H.Arif Ataman
* Selahattin Çiftçi
* Necati Çağlayan* Aşık Tucbeden
* Z.Abidin Ataman
* Engin Ataman
* H.İbrahim Ataman

Aşık Sabit Müdami

(1914 - 8 Kasım 1968). Posof’un Demirdöven(Varzna) köyünde doğdu. Asıl adı Sabit Yalçın olan aşık daha sonra soyadını Ataman olarak değiştirdi. Doğum tarihi bazı kaynaklarda 1918 olarak geçmesine karşın, oğlu Hikmet Arif Ataman, 1914 yılının doğru olduğunu söylemektedir.

18.yy. yaşamış olan Aşık Üzeyir, Ferhad, Feryadi gibi aşıklar Aşık Müdami’nin dedeleriydi. 7 yaşına dek doğduğu yerde yaşayan Müdami, babasının imamlık görevinden dolayı ailesiyle birlikte Ardahan’a göçtü. Burada askeri rüştiyeye başladı ancak okulun kapatılması nedeniyle bir süre medrese eğitimi gördü. 7 ve 14 yaşlarında gördüğü rüyalarda bade içerek aşık oldu. 1934’te bağlama çalmaya başlayan Aşık Müdami usta malı türkü ve halk hikâyelerini Şavşat'lı Yakupoğlu Tevfik Usta'dan öğrendi. Halk şiirinin tüm türlerinde örnekler veren Müdami, 1966’da başlayan Konya Aşıklar Bayramını Aşık Efkari ile birlikte açtı. Yine aynı yıl türkü dalında Murat Çobanoğlu ile birlikte birinci oldu. Birçok halk hikâyesini türküleştirerek sonraki kuşaklara aktardı. Bunlardan bazıları, Alşir ile Gül, Seyfizülyezen, Öksüz Vezir olarak bilinmektedir.
Coğrafya

Ardahan iline 108 km, Posof ilçesine 7 km uzaklıktadır. Güney batısında, Kancıyan Dağı’nın kuzeye bakan yamacında kurulmuştur. Köy dört mahalleden oluşmaktadır. Bu mahalleler; Aşağı Varzna, Yukarı Varzna, Hurgeşen ve Tikas Mahalleri’dir. Çevresi itibariyle doğal bir park görünümündedir. Komşuları; Arılı, Uluçam, Günbatan, Yurtbaşı ve Kopuzlu Köyleridir.


Köyün iklimi, Karadeniz iklimi'nin etkisi alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 150
2000 232
1997 267
1990 392
1985 427

Köyden 1950'lerde başlayan göç, günümüze kadar hızla devam etmiştir. Göç eden aileler başta Bursa(İnegöl / Yıldırım), Zonguldak(Ereğli), İstanbul, Kars, Kocaeli, Ankara ve İzmir illeri olmak üzere Türkiye'nin her ilinde Demirdöven kökenli ailelere rastlamak mümkündür. Yurt dışında ise Fransa, Hollanda, Belçika, Almanya, KKTC ve Suudi Arabistan'da da pek çok aile ikamet etmektedir.
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım, arıcılık ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılık gelişmiş olup; küçük baş, büyük baş ve kümes hayvancılığı yapılmaktadır. Köyde çoğunlukla yetiştirilen meyve ve sebzeler ise elma, armut, erik, ceviz, mısır, fasülye, patates, arpa ve buğday'dır. Arıcılık son zamanlarda iyice gelişmiş olup köyün ekonomisine büyük yarar sağlamaktadır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 2009 Nevzat KAYA

2004 - Nevzat KAYA
1999 - Murafettin DEMİR
1994 - Murafettin DEMİR
1989 - Murafettin DEMİR
1984 - Fikri ERTEN

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesi var ve kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur


Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz