Demirtaş Köyü Pınarbaşı Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
demirtaş köyü bilgileri - demirtaş köyü resimleri - demirtaş köyü tanıtım


Demirtaş, Kastamonu ilinin Pınarbaşı ilçesine bağlı,köklü bir tarihe sahip,doğaya ve tabiata kucak açan eşsiz ve benzersiz ormanları ile oluşan şirin bir köydür.


Dermitaş Adı Nereden Geldi

Demirtaş Köyü’nün eski adının Timurdaş Köyü olduğu XVIII. Yüzyıl Osmanlı seyyah ve coğrafyacısı; Katip Çelebi ve Evliya Çelebi gibi Osmanlı dönemi yazarları literatürüne girmiş Bartın-Uluslu İbrahim Hamdi Efendinin 1729 ve 1750 seneleri arasında yazmış olduğu Atlas adlı 2 ciltlik eserinde belirtilmiştir. Anlatıldığı kadarı ile tahmini M.1560 ve 1680 seneleri arası bir zamanda Bartın Ulus’a bağlı şimdiki ismi Yeniköy, eski ismi Küçük Endüz Köyü’nde yaşamış Seyyid Süleyman Sufi (Çelebi) ‘nin kardeşi Seyyid Receb Çelebinin de o zamanlardaki ismi Timurdaş; günümüzdeki ismi ise Demirtaş olan köyümüzde yaşadığı anlatılmaktadır. Babaları Seyyid Ebu Davud’un ise Eflani/Kutluören-Sarıoğlu köyünde yaşadığı anlatılmaktadır. Kaynak: Zafer Çelebi (Uluslu İbrahim Hamdi Efendi) isimli Eseri
Tarihi

Köyümüzün tarihinin Paflagonyalılar ve Bizanslılara kadar uzandığı rivayet edilmektedir. Demirtaş Köyü’nün tarihini Pınarbaşı ve Azdavay ilçesi ile beraber incelemek daha uygundur. Zira Azdavay Osmanlılar devrinde Daday’a bağlı birer kadılık olarak görülmektedir. Pınarbaşı’nın tarihçesini incelerken Paflagonya dan başlamak gerekir. Arkeolojik kazılardan anlaşıldığına göre Paflagonyalılar ve Bizanslıların daha ziyade su ve ırmak kenarlarında yerleşim merkezlerini kurduğunu görüyoruz. Pınarbaşı bölgesinde Demirtaş Köyü ile birlikte, Ilıca, Tekkeşin, Damla ve Erkemle(Çamkışla) köyleri Romalılar ve Bizanslılar devrinde en kalabalık yerleşim yerleri olduğu tarihi verilere göre tespit edilmiştir. Ayrıca, köyümüzün büyükleri tarafından rivayet edilen ve köyümüz yakınındaki Bizanslılardan kalma Rum mezarlığı bunun açık bir işaretidir. Cumhuriyetten önce Daday’a bağlı bir köy durumunda olan Azdavay Çobarlar Çandaroğulları zamanında Kastamonu Sancağına bağlı 36 Kadılıktan biri olarak idare edilmiştir. Nihayet 1460 yılında Fatih Sultan Mehmet Kastamonu’yu Osmanlı sınırlarına katarak Azdavay’ı da Osmanlı sınırlarına dahil etmiştir. Pınarbaşı ve çevresinde Osmanlı Devletine ait herhangi bir kalıntıya rastlamak mümkün değildir. Ancak bu yöredeki tarihi mabetler, kaya mezarları ve inler, kilise ve Demirtaş Köyü hudutlarında bulunan Rum mezarlığı, Asar kale harabelerinin Romalılar ve Bizanslılar dönemleri ile Paflagonyalılara ait olduğu anlaşılmaktadır.

Hudutları içerisinde bulunan Ali Danişmentgazi (Atlaşman) türbesi ve Asar Camisi de ziyaret edilip görülmeye değer yerlerdir.

Köyde ilköğretim okulu var olup,öğretmeni yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köy yolu asfalt değildir.Elektrik ve sabit telefon vardır. Demirtaş köyünün muhtarının adı; Ali ÖZKAN'dır. Demirtaş Köyü Demirtaş Mahallesi dernek başkanı; Fehmi H.ÇELEBİ'dir. Delibalta Mahallesi dernek başkanı Sadık KABAKÇI'dır.

Köyün ilçe merkezine uzaklığı 19 Km. dir. Demirtaş Merkez olmak üzere 6 adet mahallesi vardır. Bu mahalleler; Demirtaş merkez, Ahmetağa, Paşaoğlu, Pazaryeri Şabanoğlu Delibalta ve Şefik oğlu mahalleleridir. Köyün nüfusu , 2007 yılı Nüfus tespitlerine göre 82 kişi olarak tespit edilmiştir. Köyde genellikle ormancılık ve hayvancılık, kısmen tarım yapılmaktadır.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya [değiştir]

Kastamonu iline 115 km, Pınarbaşı ilçesine 18 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Mahalleler

Demirtaş, Şabanağa, Ahmetağası, Pazarı, Şehikoğlu, Delibalta, Paşaoğlu
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 131
1997 97
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu var olup,öğretmeni yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır,kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz