Deneyler - Deney Örnekleri

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Toprakta ve suda hava var mıdır?

Bu deney için yarım bardak su ve bir avuç toprak hazırlayın. Suyun içine toprağı atın. Toprağı atmanızla beraber bir miktar gaz çıkışı görmüş olmanız gerekir. Toprağın içindeki hava, bitkilerin büyümesi ve toprakta yaşayan diğer canlıların solunumu yönünden önemlidir.
Yine aynı şekilde suyun içinde de hava vardır. Bunu anlamak için şöyle bir deney yapabiliriz. Bir bardağı yansına kadar soğuk su ile doldurup. Su bardağını odanın bir kıyısında iki üç saat bırakalım. Bardağın iç yüzünde hava kabarcıkları toplandığını görürüz. Bu hava kabarcıkları suyun içindeki hava kabarcıklarıdır.


DEPREM ALARMI
Şekildeki düzenek hazırlanarak iletken tellerden biri tuzlu su içine daldırılırken diğeri suya değmeyecek şekilde hemen su yüzeyinde bırakılır. Tuzlu su elektrik akımını ilettiği için küçük bir sarsıntıda bile suya değen iletken devrenin kapanmasına ve zilin çalışmasına neden olur. Bu düzenek bir ev maketinin içine yerleştirilerek deprem alarmı olarak kullanılabilir.


BALONUN İÇİNDEKİ BASINÇ


Balonun içindeki gazın bir basıncı olduğunu tahmin ediyorsunuzdur. Bunu gözle de görmek ister misiniz?
Malzemeler;Plastik balon , şeffaf plastik boru , su
Şeffaf boruyu U borusu haline şekildeki gibi getirin.İçine bir miktar su koyun .Sonra balonu şişirip ,balonun ağzını , havasını kaçırmadan borunun ağzına geçirin ve U borusunda ki suyun yükselişini izleyin. sizce suyun yükselmesini ne sağladı? Eğer Şekildeki gibi suyun yüksekliğini ölçer, suyun yoğunluğu ve yer çekimi ivmesi ile de çarparsanız Balonun içindeki basıncı ,pascal cinsinden de bulmuş olursunuz.


RENKLİ KATMANLAR

Malzemeler
Mürekkeple renklendirilmiş su ,su şişesi,ayçiçek yağı ,alkol

Eğer cisim içinde yüzeceği sıvıdan daha yoğunsa başka bir değişle yoğunluğu fazla ise devamlı dibe batar. Yüzeceği sıvıdan daha az yoğunsa yüzer .Taşı suya attığımızda batmasının veya tahtanın yüzmesinin sebebi yoğunluktur.Kural çok yoğun olanın devamlı batmasıdır.Gelelim deneye temiz bir şişeyi eğdirerek yavaş bir şekilde sırası ile önce suyu sonra ayçiçek yağını en sonda alkolü dikkatli bir şekilde şişenin kenarından veya bir cam çubuğun üzerinden kavanoza akıtarak koyalım.Sıvılar birbirine karışmadan katmanlar oluşturdu değil mi?

Not: Yoğunluk cismin ağırlığı ile doğru hacmi ile ters orantılıdır yani aynı ağırlıkta olan iki cisimden hacmi büyük olanın yoğunluğu daha azdır. Gemilerin demirden olmasına rağmen yüzmeleri geniş bir hacim yaratılarak geminin suya batan kısmının yoğunluğunun suyun 1 gr/cm3 olan yoğunluğundan az olmasına dayanır.


Damıtma(Destilasyon)

Bir sıvıyı ısıtıp önce buhar haline,sonra da buharı soğutup tekrar sıvıya dönüştürülmesine damıtma denir. Kaynama noktaları farklı sıvılardan oluşan karışımlar damıtma yoluyla ayrılabilir.Karışım kaynatıldığında önce kaynama noktası düşük olan buharlaşır.Bu buhar yoğunlaştırılıp tekrar sıvı elde edilir.Bu yönteme ayrımsal damıtma denir.Kolonya bu yöntemle su ve alkole ayrılabilir.
Aşağıda sıvıları birbirinden ayırtmak için kurulması gereken düzenek görülüyor.Bu yöntemle sıvıları kaynama noktasına göre ayırtırız.

Örneğin su ve alkol karışımını düşünelim. Cam balona su ve alkol karışımını koyup, ısıttığımızda 78 oC'de alkol kaynar alkol buharı soğutucudan geçerken sıvı hale geçer ve sudan ayrılır.Yine saf su elde etmek için;örneğin musluk suyunu cam balona koyup kaynattığımızda,saf su karşıdaki balona geçer ve saf suyu elde etmiş oluruz.


KİMYACININ KİBRİTİ


AMAÇ

Kimyacının kibrit kullanmadan ateş yakabildiğini göstermek.

KULLANILAN MALZEMELER

· Potasyum permanganet 5 g

· Sülfürit asid konsent. 2 – 3 damla

· Alkol

· Pamuk

· Kağıt

· Saat camı

· MaşaÖN BİLGİLER

Potasyum permanganat, sülfirik asid ve etil alkol ekzotermik reaksiyon veriyor. Çıkan enerji etil alkolü yakabiliyor.

UYGULAMA

Saat camı üzerine 5 g KmnO4 konulur. Bunun üzerine 2 – 3 damla derişik H2SO4 katılır. Pamuk alkolle sürülür. Maşa ile tutalan pamuk KmnO4 ve H2SO4 üzerine sürtülür. Alkolü pamuk alev alır. Bu alevle kağıt yakılır.

KmnO4 + H2SO4 + C2H5OH


UYGULAMA

Amonyum dikromat tutuşturulduğunda volkan gibi patlayarak yanar ve Cr2O2 ’e dönüşür.


PUSULA YAPALIM


Elinize bir bardak mıknatıs ,dikiş iğnesi ,ince ip ve ufak kağıt parçası alın.
Mıknatıs 'a elinizdeki dikiş iğnesini bastırarak sürün kısa bir süre sonra dikiş iğnesi mıknatısın etkisi ile mıknatıs halini alacaktır.
Sonka kağıt parçasını şekildeki gibi arada 90 derece olacak şekilde katlayıp , denge noktasından iple kaleme bağlayın , iğneyide dikkatlice kağıdın denge noktasını bozmadan iki yüzünden geçirin.Ve bardağın içine şekildeki gibi yerleştirin.
Eliniz deki mıknatısın S kutbunun çektiği taraf N ' N kutbunun çektiği taraf ise S 'i gösterecektir.
Kolay bir şekilde pusulamızı yapmış olduk.

BASINCIN GAZETEYE ETKİSİ
MALZEMELER
Tahta ince çubuk , tahtayı kırmak için kullanılacak bir sopa ve gazeteBu deneydeki amacımız basıncın etkisini görebilmek . Bir masanın üzerine ince bir tahta konur masaya oranı yaklaşık aşağıdaki gibidir. bir başka tahta ile hızla vurulur. Yanlız kırılmayıp sıçrayacağıda göz önüne alınıp dikkatli olunması gereklidir. Tahtaya vurulunca tahtanın kırılmadığı görülür.Daha sonra aynı deney masanın üzerine koyduğumuz tahta çıtanın üzerine açılmış gazete konularak tekrarlanır. Elimizdeki tahtayla vurulunca tahyanın kırılmadığı görülür. Çok hafif olan gazete tahtanın kırılmasını üzerine etkiyen hava basıncı ile engellemiştir.


Barometre Yapalım

Barometre basıncı ölçer.
Gerekli Malzemeler:

Büyük bir kavanoz, orta boy balon lastik, pipet, asetat kağıdı, asetat kalemi, 30 cm'lik cetvel, makas ve kağıt bantHaydi Yapalım:

Balonun ağzı kesilir.
Geniş kısmı kavanozun ağzına geçirilir ve lastikle sabitlenir.
Bir pipet uç uca kağıt bant ile birleştirilir.
Asetat kağıdından ok şeklinde bir parça kesilir ve asetat kalemi ile boyanır.
Pipetin ucuna makasla yarık yapılır ve ok parçası bu yarığa takılır.
Pipetin diğer ucu kavanozun üzerindeki Balonun tam merkezine kağıt bant ile tutturulur.
Basınç ölçer istasyona götürülür ve yerine konulur. Okun ucu cetvelin bir noktasına değecek şekilde cetvel toprağa saplanır. Okun işaret ettiği yer asetat kalemi ile işaretlenir.
Günlük ölçümler yapılır.