Deniz Suyunu En Ucuza Arıtan Sistem

NeslisH

Özel Üye
#1
Sponsorlu BağlantılarNew Mexico Eyalet Üniversitesi mühendislerince gece ve gündüz durmaksızın tuzlu suyu içilebilir suya dönüştürebilen çok düşük maliyetli su arıtma sistemi geliştirildi. Enerji gereksinimi son derece düşük olan sistem, havalandırma sistemlerinin ürettiği atık ısıyla bile deniz suyunu içilebilir suya dönüştürebiliyor.

New Mexico Eyalet Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden Çevre Mühendisliği Profesörü Nirmala Kahandan, yeni geliştirilen arıtma sisteminin, Üniveristenin Las Cruces'daki yerleşkesinde inşa edilen öntürünün (prototype), dört kişilik bir ailenin günde 24 saat su ihtiyacına yetecek düzeyde arıtılmış su sağlayabildiğini belirtiyor.

Yeni geliştirilen arıtma sistemi yerçekimi ve hava basıncıyla oluşturulan "vakum" altında suyun ortam ısısına yakın bir sıcaklıkta buharlaştırılıp tekrar yoğunlaştırılmasına dayanıyor.Sistem temel olarak birbirine yatay bir boru ile bağlanmış iki adet 9'ar metrelik düşey borudan (birinde depodan yükselen tuzlu su, diğerinde saf su tankından yükselen saf su) oluşuyor. Yükselmiş su sutununun oluşturduğu hava basıncı en üst noktada bir boşluk yaratıyor.

Khandan, normal sıcaklık altında buharlaşan saf suyun tuzlu su tarafına doğru yol alacağını, sistem denge arayışındayken de yoğunlaşmanın meydana geleceğini belirtiyor. "İşte doğa budur diyen Khandan, "fakat istediğimiz şey akışın tersine olmasıdır" diye vurguluyor.

Tuzlu su sütununun üst kısmında yükselen sıcaklığın temiz suyun bulunduğu sütundan biraz daha yüksek olması halinde, tam tersine doğru (tuzlu su tarafından tatlı suya doğru) bir akış olmasına neden olmakta, böylece saf arıtılmış su bir tarafta toplanırken, tuzlu su çözeltisi de ayrık bölmede kalmaktadır.

Sıcaklığın sadece 10,15 derece artrılmasına ihtiyaç bulunduğunu söyleyen Khandan, " Suyu, normal arıtmada olduğu gibi kaynatmak zorunda olmadıklarını ,güneş enerjisi veya çalışan bir dizel motorundan açığa çıkan düşük seviyeli ısının da kullanılabileceğini" belirtmektedir.

Khandan ayrıca, bu sistemin "potansiyel" olarak bir evin ısı düzenleme sistemiyle (air condition system) bütünleştirilebileceğini vurgulayarak, ısı düzenleme sistemlerinin evlerin sıcaklığını ayarlarken evlerin dışına ısı bıraktığını, bu ısının atmosfere karışarak ziyan olduğunu, amaçlarının bu boşa gidecek ısıyı yakalayarak su arıtma sistemlerinde kullanmak olduğunu söylüyor.

Üniversite'de 9 metre yüksekliğinde inşa edilen arıtma sistemi öntürü, çalışması için gereken sıcaklığı güneş panellerinden sağlıyor.

Khandan ve yardımcısı İnşaat Mühendisliği Doktora öğrencisi Veera Gnaneswar Gude, sistemin 24 saat esasıyla çalışmasına imkan veren ve özgün olarak Florida'lı araştırmacılar tarafından geliştirilen ısı enerjisi saklama cihazını arıtma sistemine uyarlayarak kullanmışlar. Bu sayede arıtma sisteminin gündüz depolanan ısıyı kullanarak gece de çalışması sağlanmış.

Kaynak:Researchers develop low-cost, low-energy desalination process