Denizköy Köyü Merkez Çorum

KaRDeLeN

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
denizköy köyü bilgileri - denizköy köyü tanıtım - denizköy köyü resimleriDenizköy, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının ilk yerleşim kurulduğu zamanlarda su bol olduğundan dolayı Deniz Köyü ismi verildiği söylentiler arasındadır.Köyün kuruluş tarihi kesin olmamakla beraber köydeki kalıntılardan çok eski bir tarihi olduğu tahmin edilmektedir.TÜRK köyüdür.
Kültür

Köyümüz Türk örf ve adetlerini en güzel şekilde devam ettirmektedir.Köyümüzde yemek kültürü çok gelişmiştir.Düğünlerde meşhur keşkek yemeği yapılmaktadır.Son yıllarda geleneksel olarak her bayramda yaz-kış, yağmur- çamur demeden yapraklı burunda futbol müsabakası bayramın 1. günü ve 2.günü olmak üzere düzenli olarak yapılmaktadır. Köyümüz farklı sülalelerden oluşmasına rağmen kesin olmamakla birlikte tahminen 1 buçuk asırdan fazla bir zamandır sükunet içersinde yaşamını sürdürmektedir.Köyümüz de son zamanlarda eğitim ve öğretime ilgi artmıştır.Bu da köyümüzün kültür düzeyini artırmada etkili olmuştur.
Coğrafya

Çorum merkezine 38 km Sungurlu ilçesine 35 km , Alaca ilçesine 29 km uzaklıktadır.Ankara-Samsun yolu üzerinde bulunmaktadır.

Köyümüz; Kiranlık,Eski Karadona ve Yeni Karadona,Kalehisar,Hacılarhanı Köyü,Ortaköy,Ertuğrul Köyü,Gökdere Köyü ile çevrelenmiştir.Köyümüzün etrafı sık ormanlarla çevrilidir.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 546
1997 534

Köyde nüfusun dağılımı: köy yaklaşık olarak 12 sülaleden oluşmaktadır.Köyümüzde göze çarpan en kalabalık sülaleler arasında Kürtmehmetler,Barakgil, Tosgalar,Sancıgil,Zabıngil,Uzungil gelmektedir....
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Ayrıca köyümüzde taş ocakları bulunduğundan dolayı taş işçiliğide vardır.Köyümüzdeki taş ocaklarında mezar taşları,çeşme olukları,arsana taşları,çamaşır taşları,parke ve kaldırım taşlarıda yapılmaktadır...

Son zamanlarda boyacılık mesleği üzerine önemli gelişmeler yaşanmıştır.Boyacılık köyün en önemli geçim kaynağı olmuştur.Köyde ilköğretimden sonra liseye devam etmeyen gençler boyacılık sektöründe çırak olarak işe başlar daha sonra işi öğrendikçe ustalaşır.Boyacılık ta kendi adlarına iş alıp yapan bir çok şahsiyet mevcuttur.Köyün önemli boyacıları arasında , fuat yıldırım, cafer alkaç, dursun deniz ve biraderi, eke kardeşler dekorasyon. ibocan dekorasyon, ramazan alkaç, selami alkaç,turgut ve ferhat mendaş kardeşler, hafızoğlu kardeşler hancı kardeşler gelmektedir.Bunun yanında alçıpan işleride yapılmaktadır.Köyde 4 alçıpancı bulunmaktadır.Bunların ilki ve diğerlerinin ustası Arif alkaçtır ömer alkaç(yaz tatillerinde) ibrahim alkaç ve şaban alkaç diğer alçıpan ustalarıdır.
Altyapı ve Genel Bilgiler

Köyde ilköğretim okulu vardır.İlköğretimi bitiren öğrenciler Çeşmeören Yatılı Okulunda veya Çorum Merkez okullarında devam etmektedir. Köyde pınarların yanısıra içme suyu şebekeside vardır , kanalizasyon şebekesi ise yapım aşamasındadır.Köyde eski cami diye anılan cami yerine 2000 yılında yapılan büyükçe ve güzelce cami vardır..Deniz Köyü Camii giriş,2 de üst kattan oluşmaktadır.Giriş katı müsait yer olup mevlidlerde veya başka günlerde yemek vermek için vs. kullanılır.Üst katlar ise Namaz için kullanılır.Köyde Ptt şubesi yoktur ancak ptt santrali olup yakın köylere bu santralden dağıtım yapılmaktadır. Sağlık ocağı yoktur ancak Sağlık evi vardır.Köyümüzde gençlerimizin maç yapdıkları Tepe,Kıran Harman ve Yapraklı Burun Stadyumu diye anılan küçük otlarla(çim) dolu çalılarla çevrili büyükçe alan vardır. Köyde ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup elektrik ve sabit telefon vardır.Deniz Köyü-Çorum hattında günlük çalışan yolcu minübüsü vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşbilirsiniz