Denizler Köyü Çarşamba Samsun

#1
Sponsorlu Bağlantılar
Çarşamva Denizler Köyü - Denizler Köyü Hakkında - Denizler Köyü Tanıtımı - Denizler Köyü Resimleri

Tarihi

Eskiden deniz olan bu köy Yeşilırmak'ın baraj yapılmadan önceki güçlü akışıyla iç kesimlerden getirdiği çamur kum çakıl vs. bu çevreye dolgu yapmıştır böylece Samsun ve Terme arasında burun halinde DENİZLER Köyü oluşmuştur. Zamanında KARADENİZ bıraktığı bu Köyü, Samsun'da ya da çevre bölgelerdeki yapılan dolgu çalışmalarından dolayı şimdi adım adım geri almaktadır.Kültür

Köyün en önemli yemekleri arasında mısır çorbası, parcar (kara lahana) yemeği sarma külbastı yoka batırması ve tirit vardır. Bunun yanında özellikle düğünlerde sunulan KEŞKE'ği unutmak yakışık almaz.

Coğrafya

Samsun iline 55 km, Çarşamba ilçesine 20 km uzaklıktadır.


Nüfus

Yıllara göre köy nüfus verileri

2000 566


Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Hayvancılığı amatörcede yapanlar vardır, Sadece bu işle uğraşanlarda köyde fındık, biber, patlıcan, fasulye, mısır vb. sezbe ve meyveler yetiştirilmektedir. Köyde ağırlıklı olarak fındık ve biber üretimi yapılmaktadır. Köyün sahil kısmında oturanlar balıkcılıklada geçimlerini sağlamaktadır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2009 - İksan Yıldız
1999 - Rahmi Gebeşoğlu
1994 - Hüseyin ŞAHİN
1989 - Remzi UYAR
1984 - Ramazan ÇOLAK


Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 8341035-8332478

Cep Telefonu: 5422512885


Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Taşımalı eğitim yapılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. köyde elektrik ve sabit telefon ve internet agı vardır.


Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz