Denizli Köyü Keban Elazığ

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Keban Denizli Köyü Bilgileri - Denizli Köyü Hakkında - Ağandon Köyü - Denizli Köyü Tanıtımı - Denizli Köyü ResimleriDenizli ,Elazığ Keban ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: KEBAN

İl:ELAZIĞ

İle Uzaklığı:60 km

İlçeye Uzaklığı:15km

Rakım: 1050 m

Nüfus:

2000:110
1997:159

Tarihi

Denizli Köyü halen bulunduğu alan üzerinde Artuk oğulları zamanında M.S. XI.yy." da kurulmuştur. Köy, 1515 yılında Bıyıklı Mehmet Paşa" nın Harput" u almasından sonra Osmanlılar" a bağlanmıştır. 1878 yılına kadar Arapgir" e bağlı olan köy, bu tarihten itibaren "Keban" a bağlanılmıştır. Köy kurulduktan sonra ABİDİN ŞEHRİ, AĞANDON ve DENİZLİ adlarını almıştır.

Bizanslılar döneminde imparatorluk, bölgedeki karışıklıkları önleyememiştir. Selçuklular'ın bu topraklara girişi 1018 yıllarına rastlar. 1071 yılından sonra Ağın, Arapkir ve Kemaliye bölgesi Mengücekler'in eline geçer. 1120 yılında Harput'a hakim Artukoğulları ile Mengücekler arasında bu bölge yüzünden çıkan savaşta Mengücekoğulları yenilir.

Ağın ve çevresi Artuklular'ın eline geçmiş olur. 1228 yılında burası Anadolu Selçuklu sınırlarına katılır. Yavuz Sultan Selim'in doğu seferi sırasında 1514 de Osmanlıların eline geçer.

Kültür

Köyümüz tamamen türkmen ve alevi olan beydilli oymağındandırlar.türkçe konuşan alevi insanlardan oluşur.

Coğrafya

Elazığ iline 60 km, Keban ilçesine 8 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Köy Muhtarı:ALİ KIRATLI

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz