Denizova Köyü Merkez Muğla

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Merkez Denizova Köyü - Denizova Köyü Hakkında - Denizova Köyü Tanıtımı - Denizova Köyü Resimleri

Köy Muhtarı: YAŞAR KARADEMİR

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon: 0 (252) 235 21 03

Cep Telefonu: 0 (533) 332 94 75

Denizova, Muğla ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyümüzün adı şu şekilde oluştuğu bilinmektedir.Köyümüz gökova körfezinin kuzey paralelinde yaklaşık 700 m. rakıma sahiptir. Köyümüzün kuruluş yeri tepeler ve yamaçlar üzerine kuruludur. Etrafı ormanlıklarla çevrilidir. Köyümüzde halk arasında yayla olarak bilinen bir çukurluk vardır. Burası önceleri bir göl gibi küçük bir deniz imiş. Bu küçük gölden esinlenerek DENİZOVA ismi köyümüze verilmiş. Sonra su bir kanal açılarak akıtılmış ve göl özelliği kalmamıştır. Halen bu gölün oturduğu alanda 7-8 m'de çok güzel serin suların çıktığı yüzlerce kuyu vardır. Bu kuyularla çok güzel bereketli sebze bahçelerimiz vardır.

Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.

Coğrafya

Muğla merkezine 28 km uzaklıktadır.

İklim

Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus : 2000 - 881

Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Ayrıca arıcılık köyümüzün kurulmasından öncede geleneksel olarak yapılmakta idi. Daha sonra fenni arıcılık yaygınlaşmış fakat son yıllarda 5-10 kamyon arı kapasitesine inmiştir. 1980'li yıllarda yaklaşık 30-40 kamyon arı vardı. Bir kamyon yaklaşık 300 adet fenni arı kovanından oluşur.

Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Bütün telefon operatörleri ile görüşme yapmak mümkündür. Akbük'e olan mesafesi 15 km civarıdır.
Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

Kaynak : Yerel Net


Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz