Depremden Nasıl Korunuruz - Depremden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

#1

Depremden Nasıl Korunuruz - Depremden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler konusu hakkında yazılan mesajlar

Sponsorlu Bağlantılar
Depremden Nasıl Korunuruz - Depremden Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Ülkemizde de yaşanan depremler çok sayıda insan hayatına malolarakyurdumuz bu tür depremlerden ciddi zararlar görmüştür. Bu zararların en başında insan hayatı, daha sonrasında ise ekonomik problemler olarak zarar görmüştür.
Ülkemizde yaşanan en büyük depremlerden biri olan 17 Ağustos 1998 Gölcük depremi bu etkileri çok fazlasıyla yaşamıştır.

Depremden korunmak için;

* Öncelikle yaşadığımız yerleri depremlerin olumsuz etkisinden kurtarmamız gerekir. Yeni yapılan binalar depreme dayanıklı olup olmadıkları kontrol edilmektedir fakat eski binalarda böyle bir durum yoktur. Eski binalar içinde depreme dayanıklı olmaları için çeşitli yapısal uygulamalar yaptırmalısınız.

* Eski binalar üst katlarda çatılarındaki yüksek ağırlıktaki maddeler deprem anında çok daha depremi şiddetlendirmektedir bu nedenle üst kattaki ağırlıklar azaltılmalıdır.

* Yeni binaların temelleri deprem kurallarına göre daha derinde olmalıdır ve malzemelerin kaliteleri ve sıklığına dikkat edilmelidir.

* Yine yeni yapılan binalarda alt kat malzemelerini olduğundan çok daha fazla kullanarak çok ciddi derecede yaşanılan depremlere bile dayanıklılık sağlayabilirsiniz.

* Apartmanlardaki kirişler zayıf ise dairelerin iç kısımlarındaki kirişler kalınlaştırılmalı veya destek kirişler kullanılmalıdır.
 

Son düzenleyen: Moderatör: