Derebaşı Köyü Hakkında Bilgi Develi Kayseri

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
derebaşı köyü bilgileri - derebaşı köyü tanıtım - derebaşı köyü resimleriDerebaşı, Kayseri ilinin Develi ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.Köyün gelenekleri: Erkek tarafı ve kız tarafı iki aile beraberce oturup evlenecek çiftlerin evini dizip masrafları paylaşırlar. Ayrıca erkek tarafı maddi imkanları ölçüsünde gelin adayına altın takar.Düğünlerde davul-zurna ve orkestra tercih edilir. Bayanlı erkekli halay çekilir.Düğün yemeği ve diğer masraflar erkek tarafından karşılanır.Gençlerin giyimleri gayet medenidir. BAŞLICA YEMEKLERİ: Et ağırlıklı yemekler,kıymalı börekler,patates püresi,yeşil fasülye kavurması,türlü,tarhana ve mercimek çorbası,un helvası,salata,baklava,biber dolması,tas kebabı vs.
Coğrafya

Kayseri iline 141 km, Develi ilçesine 55 km uzaklıktadır.Harita üzerinde tahtalı dağlar silsilesinin kuzey tarafında yer almaktadır.Bu dağ silsilesinin zirvesi Kayseri ve Adana il sınırını oluşturmaktadır.Derebaşı köyünün güney doğusunun 3km.uzağında alaylı mahallesi bulunmaktadır.Alaylı mahallesinin 4km. uzağında çadıryeri köyü bulunmaktadır.Derebaşı köyünün güneybatısında 5km uzağında karapınar köyü vardır.Derebaşı köyü coğrafya olarak;dağlıktır.Tarım yoktur.Sadece hayvancılık yapılmaktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.Derebaşı köyünün konum itibariyle çok yüksekte olması yılın altı ayı soba yakılmasını gerektirmektedir.Kış kasım ayında başlar,mayıs ayında biter.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 127
1997 86
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz