Derebaşı Köyü Merkez Rize

#1
Sponsorlu Bağlantılar
derebaşı köyü bilgileri - derebaşı köyü tanıtım - derebaşı köyü rize - derebaşı köyü resimleriDerebaşı, Rize ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


Tarihi

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.
Kültür

Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
Coğrafya

Rize merkezine 15 km uzaklıktadır. Dörtyol köyü merkezine 5 km uzaklıktadır. Etrafındaki komşu köyler Camidağı,Sütlüce,Yeşilyurt,Dumankaya,MelekköY,Kasa rcılar
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 286
2000 597
1997 568
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2004 - Mehmet Karabulut
1999 - Hasan Devran
1994 -
1989 -
1984 - İslam GÜNGÖR

Altyapı bilgileri

Köyde, 5 derslikli ilköğretim okulu vardır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır tam anlamıyla faliyete geçmemiştir. Kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır fakat 1986 yılından beri her hangi bir faliyeti yoktur. Köyün ayrıca ulaşımını sağlayan yol 2001 yılından itibaren grup yolu kapsamına alınarak genişletme, dere ıslahı,mahalle yolları, köy meydanı, yolun istinat duvarlarının betonlanması çalışmaları 2005 yılında bitmiş ve asfaltlama faliyetleri halen devam etmektedir. Köyde ibadethane olarak yaklaşık 300 kişilik cami ve bu camiye ait derslikler bulunmaktadır. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde faal vaziyette su değirmeni vardır.
kaynak-vikipedi
özgür ansiklopediKöyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz