Derebucağı Köyü Cide Kastamonu

#1
Sponsorlu Bağlantılar
derebucağı köyü bilgileri - derebucağı köyü tanıtım - derebucağı köyü resimleriDerebucağı, Kastamonu ilinin Cide ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

Derebucağı adı köyü çepeçevre saran küçüklü büyüklü derlerden gelir.
Kültür

Kastamonu iline has gelenekler bu köydede aynen devam etmektedir.
Coğrafya

Kastamonu iline 163 km, Cide ilçesine 28 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. kışları kar yağışı çok büyük oranda olur. Köy dağlarla çevrili olduğu için yazın dahi hava sıcaklığı özellikle geceleri düşebilir.
Acuna Çayı, Dönen Göl
2005 Kışı, Derebucağı
Kalim Burnu tepesi (Rakım; 1030)
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 85
2000 159
1997 167
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Fakat şu anda büyük oranda işsizlik tarım ve hayvancılığın desteklenmeyip, üreticilerin hiç bir şekilde mallarını pazarlayamaması sebebi ile köyde sadece emekliler yaşamaktadır
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Altyapı bilgileri

Köyde ilköğretim okulu binası mevcuttur.Ancak atıl durumdadır.İlk öğretim çağına gelen çocuklara eğitim kasabada yatılı okulda verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak uzun bir zaman önce köylüler tarafından kendi imkânları ile yapılmıştır., kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol toprak yoldur.Belli bir bölümü (yenler altı denilen bölge)devamlı bozulmaktadır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak
yerel net
vikipedi özgür ansiklopediköyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz