Deredam Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
deredam köyü bilgileri - deredam köyü tanıtım - zara deredam köyü resimleriDeredam, Sivas ilinin Zara ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihi

deredam köyünün ilk ismi boncuklu seki dir. daha sonra deredam olarak kayıtlara geçmiştir. köyün eski bir rum köyü olduğu bilinmektedir. şu anda köyümüzde rumlara ait kilise mevcuttur.erzincan tercandan gelip yerleşilmiştir.Kürt asıllı bir köydür ancak bazı aileler zamanla asıllarını unutarak türkleşmişlerdir.
Kültür

Önemli yemekleri arasında hingel, madımak ve ekmasi vardır.
Coğrafya

Sivas iline 90 km, Zara ilçesine 20 km uzaklıktadır.
İklim

Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ortasından ırmak geçer. Suyu bol olan bir köydür. Doğal bitki örtüsü kuşburnu ve çam ağaçlarıdır.
Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 64
1997 58
Ekonomi

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
Muhtarlık

Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

2008 - Remzi Kavak
2004 - Sabri Toprak
1999 -
1994 -
1989 -
1984 -

Altyapı bilgileri

Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

kaynak-vikipedi
özgür ansiklopedi


Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz